مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از ثبت ۱۲ اثر مربوط به میراث ناملموس استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد و گفت: میراث فرهنگی ناملموس، به تولیدات و فرآیندهای فرهنگی گفته می‌شود که با گذشت زمان و از نسل‌های پیشین باقی مانده‌اند.

به گزارش لاهیج دیلم، شهرود امیرانتخابی از ثبت ۱۲ اثر مربوط به میراث ناملموس استان در سالجاری خبر داد و اظهار کرد: پرونده های ثبت مهارت نوغانداری، ابریشم کشی سنتی گیلان، الکاوه بازه، مرغانه جنگ، آئین کترا گیشه، مهارت جوراب بافی گیلان و مهارت پخت تیان حلوای خشکبیجار، ترش واش، سیاه پلوی لنگرود، بادمجان شکم پر، پنیر برشته، کال کباب و باقلاوابیج تهیه و تنظیم گردیده که پس از بررسی و طی مراحل اداری با ثبت این آثار در فهرست آثار ناملموس ملی موافقت به عمل آمده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان افزود: پیش تر تعداد ۵۵ اثر معنوی استان در فهرست میراث ناملموس کشور جای گرفته بودند که از مهم ترین این آثار می توان به علم واچینی، گاه شماری گیلان، تیرماسیزده، نوروزبل و موسیقی سنتی گیلان اشاره کرد.

وی یادآور شد: میراث فرهنگی ناملموس، به تولیدات و فرآیندهای فرهنگی گفته می‌شود که با گذشت زمان و از نسل‌های پیشین باقی مانده‌اند و این اداره کل ضمن ثبت آثار ناملموس و معنوی استان بر هر گونه اقدامی که منجر به حفظ و احیاء این آثار گردد، تاکید می ورزد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید