آمار قابل توجه دامهای صید ماهی در رودخانه های شرق گیلان
آمار قابل توجه دامهای صید ماهی در رودخانه های شرق گیلان

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: طی عملیاتی رودخانه‌های فعال در شرق استان گیلان شامل رودخانه شلمانرود، لنگرود روخان، سفیدرود و سد گالیشکلام از ادوات صید پاکسازی شد. به گزارش لاهیج دیلم ، ساسان اکبری پور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رودخانه شلمان رود از کوه‌های البرز ناتشکوه سرچشمه گرفته و با گذر […]

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: طی عملیاتی رودخانه‌های فعال در شرق استان گیلان شامل رودخانه شلمانرود، لنگرود روخان، سفیدرود و سد گالیشکلام از ادوات صید پاکسازی شد.

به گزارش لاهیج دیلم ، ساسان اکبری پور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رودخانه شلمان رود از کوه‌های البرز ناتشکوه سرچشمه گرفته و با گذر از مناطق کوهستانی و جلگه‌ای، از جمله شلمان، سرانجام به دریای خزر می‌ریزد، گفت: به واسطه رودخانه معروف شلمان رود، روزگاری صید ماهی یکی از راه‌های امرار معاش عده زیادی از اهالی منطقه بوده، اما امروزه با کاهش ماهیان استخوانی و غضروفی، صید تنها برخی از گونه ماهیان‌ آن هم به صورت تفننی در آن صورت می‌پذیرد.

وی افزود: این رودخانه در ورود به جلگه در عرض کمی در بستر آب رفتی عریضی جریان دارد. از حدود چند صد متر بالاتر از پل شلمان، روی محور جادهٔ لنگرود- رودسر، بستر رودخانه تنگ با دیوارهٔ نسبتاً بلند است. جنس بستر در این ناحیه مارن ساحلی است. بعد از این ناحیه، رودخانه در مسیری از آب‌رفت‌های دانه‌ریز، با پیچ‌وخم‌های زیادی تا دریای خزر جریان دارد.

اکبری پور ادامه داد: امروز طی عملیاتی رودخانه‌های فعال در شرق استان گیلان شامل رودخانه شلمانرود، لنگرود روخان، سفیدرود و سد گالیشکلام از ادوات صید پاکسازی شد.

وی افزود: مأمورین یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست این شهرستانها، پس از اجرای عملیات گشت و کنترل پیاده و آبی در طول مسیر، بستر این رودخانه ها را از هرگونه ادوات صید پاکسازی کردند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان تصریح‌ کرد: در این عملیات ۵۸ رشته تور رودخانه ای، یک دستگاه لاکش، یک فروند قایق و ۵ دستگاه لانسر از متخلفین کشف، ضبط و جمع آوری شد