استاندار گیلان خبر داد: رهاسازی آب پشت سد سفیدرود از امروز
استاندار گیلان خبر داد: رهاسازی آب پشت سد سفیدرود از امروز

استاندار گیلان دستور رهاسازی آب پشت سد سفیدرود را برای بهره گیری شالیکاران صادر کرد. به گزارش لاهیج دیلم ، اسدالله عباسی امروز در نشست مدیریت منابع آب کشاورزی گیلان در رشت گفت: رهاسازی آب پشت سد سفیدرود از امروزبررسی‌های میدانی حاکی از احتمال آسیب دیدن خزانه‌ی شالیکاران در برخی مناطق استان است و برای […]

استاندار گیلان دستور رهاسازی آب پشت سد سفیدرود را برای بهره گیری شالیکاران صادر کرد.

به گزارش لاهیج دیلم ، اسدالله عباسی امروز در نشست مدیریت منابع آب کشاورزی گیلان در رشت گفت: رهاسازی آب پشت سد سفیدرود از امروزبررسی‌های میدانی حاکی از احتمال آسیب دیدن خزانه‌ی شالیکاران در برخی مناطق استان است و برای جلوگیری از بروز این مشکل، رها سازی آب سد سفیدرود برای کانال‌های فومنات و راست سنگر از امروز انجام می‌شود و از فردا صبح آب در این کانال‌ها قرار می‌گیرد و برای کانال چپ سنگر نیز که مناطق مرکزی و برخی مناطق غربی استان را پوشش می‌دهد آب از روز سیزدهم اردیبهشت رها می‌شود و از ساعت ۸ صبح روز چهارشنبه، چهاردهم اردیبهشت ماه در کانال چپ سنگر قرار می‌گیرد.پیش از این قرار بود ۱۲ اردیبهشت آب پشت سد رها سازی شود.

استاندار همچنین بر ضرورت بهره گیری بهینه از تمامی امکانات برای مدیریت بهینه‌ی آب تاکید کرد و به شالیکاران اطمینان داد که عدالت در روند توزیع آب رعایت می‌شود و مسئولان اجرایی نیز تا پایان کار کشاورزی همراه و در کنار این مولدان پرتلاش خواهند بود.

وی همچنین از لایروبی ۶۱۰ کیلومتر از انهار کشاورزی استان تا امروز خبر داد و افزود: این روند باید در راستای مدیریت بهینه‌ی انتقال آب با جدیت ادامه یابد.

نماینده‌ی عالی دولت در گیلان همچنین از برنامه ریزی هدفمند برای تجهیز و راه اندازی تمامی ایستگاه‌های پمپاژ آب مزارع در مناطق مختلف گیلان خبر داد و گفت: متولیان امر برای حفاظت و نگهداری از این موتور‌ها می‌توانند از ظرفیت‌های مردم بومی کمک بگیرند تا در سال‌های آتی مشکلی برای پمپ‌ها پیش نیاید.

مدیرعامل آب منطقه ایی گیلان نیز در گزارشی ذخیره‌ی منابع آب کشاورزی را در مناطق مختلف استان تشریح کرد و با بیان اینکه در حال حاضر ۸۱۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد سفیدرود ذخیره شده افزود: کاهش ۵۰ درصدی ذخیره‌ی آب کشاورزی در گیلان ایجاب می‌کند علاوه بر مدیریت بهینه و توزیع عادلانه در مصرف، ظرفیت‌های جانبی از قبیل پمپ‌های آب و آب بندان‌ها را در مناطق پایین دست و دیرآبخور فعال نموده و از بروز هرگونه چالش در این مناطق بکاهیم.

وحید خرمی با بیان اینکه برنامه‌ی امسال آب منطقه ایی برای لایروبی انهار کشاورزی ۵۰۰ کیلومتر بوده افزود: تا امروز ۶۱۰ کیلومتر از نهر‌ها لایروبی شده و ۴۳ دستگاه انواع ماشین آلات لایروبی، این روند را همچنان ادامه می‌دهند.

صالح محمدی رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در گزارشی از خزانه گیری ۱۹۶ هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان معادل ۸۳ درصد کل شالیزار‌های استان خبر داد و گفت: تاکنون ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از شالیزار‌های استان نشا شده و ۲۵ درصد خزانه‌ها هم آماده‌ی نشا هستند.

محمد دادرس مدیر کل هواشناسی گیلان نیز با استناد به داده‌های هواشناسی پیش بینی کرد بارندگی در مناطق مختلف استان از امشب و فردا و از پنج شنبه تا یکشنبه‌ی آینده وجود دارد و این بارش می‌تواند روند کار شخم زمین‌ها و نشا کاری را همراه و همگام با رها سازی آب تسهیل کند.

کوروش بالادست، مدیر عامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی گیلان نیز روند توزیع سوخت برای پمپ‌های شالیکاران را تشریح کرد و افزود: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۱۰ میلیون لیتر سوخت بین شالیکاران گیلانی توزیع شود که این رقم دو برابر پارسال خواهد بود.

احمد آقایی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز در این نشست شرط برون رفت از مشکلات خشکسالی فعلی را مدیریت خردمندانه و بهره گیری از تجربیات سنوات گذشته برای استفاده‌ی هرچه بیشتر از سفره‌های آب زیرزمینی و آب بندان‌ها دانست و تاکید کرد: برای پیشگیری از بروز بحران خشکسالی در فصل زراعی پیش رو بهره گیری از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات ضروری ست