استاندار گیلان: خدمات رفاهی در تفرجگاه‌ها مطابق با پروتکل‌های بهداشتی باشد
استاندار گیلان: خدمات رفاهی در تفرجگاه‌ها مطابق با پروتکل‌های بهداشتی باشد

استاندار گیلان با تأکید بر لزوم توجه به پیشگیری از غرق شدن گردشگران در دریا گفت: لازم است پیام‌های بهداشتی به گردشگران و استفاده‌کنندگان از دریا ، ارائه و خدمات رفاهی در تفرجگاه ها نیز مطابق با پروتکل‌های بهداشتی باشد. به گزارش پایگاه خبری لاهیج دیلم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، ارسلان زارع در دومین […]

استاندار گیلان با تأکید بر لزوم توجه به پیشگیری از غرق شدن گردشگران در دریا گفت: لازم است پیام‌های بهداشتی به گردشگران و استفاده‌کنندگان از دریا ، ارائه و خدمات رفاهی در تفرجگاه ها نیز مطابق با پروتکل‌های بهداشتی باشد.

به گزارش پایگاه خبری لاهیج دیلم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، ارسلان زارع در دومین جلسه ستاد ساماندهی سواحل و تفرجگاه های استان ؛ سواحل را یکی از ظرفیت های خدادادی استان های حاشیه دریا و از جمله فرصت هایی خواند که استفاده صحیح و اصولی از آنها ، به طور قطع می تواند به توسعه آن منطقه بیانجامد.

وی با بیان اینکه گیلان با برخورداری از نزدیک به ۲۸۰ کیلومتر نوار ساحلی و نیز ۹ شهرستان بهره مند از ساحل، در شمار استان های گردشگرپذیر برای استفاده از دریاست، تصریح کرد: علاوه بر لزوم استفاده بهینه از محدوده سواحل استان در جهت شادی و نشاط اجتماعی، باید اجرای برنامه‌های فرهنگی متناسب با مفاهیم و ارزش های دینی جامعه و رعایت عفاف و حجاب نیز مدنظر باشد.

زارع خاطرنشان کرد: کرونا آسیب هایی را به یقین در بخش های مختلف به همراه داشت؛ از این رو باید سبک جدیدی از استفاده از مواهب طبیعی برای پرهیز از شیوع این ویروس را مورد توجه قرار دهیم و با اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری، پیام های بهداشتی را به عموم مردم اطلاع رسانی کنیم.

وی با اشاره به اقدامات فرهنگی انجام شده در مسیر مهار کرونا در کشور از جمله دعوت به پویش در خانه بمانیم،  رعایت اصل فاصله گذاری اجتماعی ، پرهیز از سفرهای غیرضروری و حضور مردم در منازل در روز طبیعت تصریح کرد: باید با رویکرد ایجابی و اجرای فعالیت های فرهنگی، دینی و ارزشی فضایی سالم ، امن و بانشاط را در سواحل و تفرجگاه ها فراهم و عفاف و حجاب را نیز ترویج کنیم.

استاندار گیلان با اشاره به بروز ناهنجاری هایی از سوی برخی گردشگران گفت: لازم است با عوامل بروز ناهنجاری ، برخورد صحیح صورت گیرد .

وی  با تأکید بر ضرورت توجه به پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کرونا یادآور شد: ارائه خدمات رفاهی عمومی و بهداشتی در تفرجگاه ها و مناطق ساحلی باید به گونه ای صورت گیرد که امکان گسترش ویروس نباشد.

نماینده عالی دولت در گیلان توسعه عمرانی و افزایش طرح های سالمسازی در سواحل را مورد تاکید قرار داد و اجرای فعالیت‌های موثر با رویکرد تلفیقی همراه با نظارت مستمر را از جمله راهکارها در حوزه فرهنگ عفاف و حجاب دانست و تأکید کرد  این مهم باید مورد توجه همه دستگاه ها قرار گیرد.

وی بر لزوم تدوین سیاست های پیشگیرانه در مواجهه با حوادث و تلفات انسانی به ویژه نواحی ساحلی تاکید و خاطرنشان کرد: محافظت از جان گردشگرانی که گیلان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند ، با جدیت دنبال شود و در کنار ضرورت استقرار تیم های امداد و نجات در طرح های سالم سازی دریا، تجهیز آنها به امکانات کافی، انجام حمایت های لازم از منجیان غریق، آگاهی به مردم از خطرات استفاده از مناطق ساحلی غیر از طرح های سالم سازی دریا و در عین حال ترغیب هم وطنان به شنا در مناطق مشخص شده ، مورد توجه باشد.

 زارع با اشاره به کاهش هفت درصدی شمار غرق شدگان در سواحل گیلان طی سال گذشته نسبت به سال ماقبل علیرغم افزایش شمار گردشگران در نواحی ساحلی استان بیان کرد: کاهش شمار غرق شدگان در سالجاری باید در کانون توجه همه فعالان این بخش قرار گیرد.

 وی با اشاره به اشتغال حدود ۲۵ درصد از جمعیت استان در فعالیت های مرتبط با گردشگری گفت: همکاری دست‌اندرکاران بخش گردشگری با فعالان حوزه بهداشتی در رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی و اجرای دقیق و موثر آنها، هم زمینه بهره مندی مردم از لذت استفاده از دریا در عین سازگاری با کرونا را فراهم می سازد و هم کسب و کارهای این بخش را رونقی دوباره می‌بخشد.

 استاندار گیلان  در خاتمه سخنانش بر لزوم آموزش،آگاهی بخشی عمومی و اطلاع رسانی مستمر در خصوص عفاف و حجاب تأکید و خاطرنشان کرد: دشمنان با استفاده از ظرفیت رسانه و فضای مجازی سعی در تخریب فرهنگ غنی ایران دارند از این‌رو باید با استفاده از همین فضای مجازی ، در مسیر ترویج و تببین اندیشه های اسلامی و شیعی گام برداریم.

رضاییان دبیر ستاد سیاستگذاری عفاف و حجاب وزارت کشور نیز در این نشست گفت: در اجرای سیاست های مربوط به عفاف و حجاب سه رویکرد ایجابی و فرهنگ سازی ، رویکرد سلبی، انتظامی و قضایی و همچنین تلفیقی اجرا می شود.

همچنین رستمی معاون امنیت اخلاقی ناجا بر لزوم بسترسازی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب تاکید  و تصریح کرد: این  موضوع فرابخشی است و تنها به یک دستگاه خلاصه نمی شود.

گیلان حدود ۲۸۰ کیلومتر نوار  ساحلی دارد که از چابکسر در شرق تا بندر آستارا در غرب ۹ شهرستان ساحلی هستند