استحکامات نظامی گلسرک گیلان ثبت ملی شد
استحکامات نظامی گلسرک گیلان ثبت ملی شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از ثبت “استحکامات نظامی گلسرک رشت به شماره ۳۳۴۷۸ در فهرست آثار ملی خبر داد. به گزارش لاهیج دیلم ،ولی جهانی روز چهارشنبه در گفت و گویی افزود: تونل دستکند گلسرک در مرداد ماه امسال کشف شد و در همان زمان بدلیل فعالیت راهداری، پرونده […]

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از ثبت “استحکامات نظامی گلسرک رشت به شماره ۳۳۴۷۸ در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش لاهیج دیلم ،ولی جهانی روز چهارشنبه در گفت و گویی افزود: تونل دستکند گلسرک در مرداد ماه امسال کشف شد و در همان زمان بدلیل فعالیت راهداری، پرونده درخواست ثبت اضطراری آن ارسال شد.

وی اظهار داشت : بنا به ابلاغیه ثبت ملی اثر یاد شده از سوی عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی،اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این وزارتخانه است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب می شود و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد و مرمت و باز سازی اثر صرفا با تایید و نظارت این وزارت ممکن خواهد بود.

وی، اظهار داشت: کشف این تونل به لحاظ تاریخی و گردشگری حائز اهمیت است و تاکنون مطالعات کارشناسان نتایج خوبی را به همراه داشت.

معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: براساس بررسی ها ورودی اصلی تونل که به نظر می رسد برای مقابله با دشمن کنده شده است، از بدنه کوه پیدا شد و تاکنون عملیات نقشه برداری در ۶۰۰ متر از آن انجام گرفت.

درمرداد ماه امسال کشف بقایای یک تونل دست کَند زیرزمینی در روستای گلسرک شهرستان رشت احتمالا مربوط به دوره قاجار خبرساز شد؛ این تونل زیر زمینی به طول تقریبی ۷۰۰ متر شامل برج ها، پله های زیرزمینی، زاغه های مهمات، اتاق سربازان و غیره بصورت شمالی – جنوبی حدفاصل کوه گلسرک و امامزاده هاشم ساخته شده است. دوره دقیق احداث این تونل، کاربری سازه در دوره خودش، چگونگی فراهم آوری مصالح مورد نیاز و چگونگی تامین آب با بررسی و کاوش امکان پذیر خواهد بود.

سنگ های مالون، آجرهای فشاری، سنگ های رودخانه ای از جمله مصالح تونل است و در فاصله ۱۰ الی ۲۰ متر نیز برج های نگهبانی قرار گرفته است؛ دسترسی به برج ها از طریق تونل و با کمک پله های زیر زمینی امکان پذیر است.

این سازه زیرزمینی با ابعاد مختلف بوده و در برخی از نقاط، اتاق ها مستطیل شکل با سقف نورگیر است و به نظر می رسد اتاق سربازان یا انبار مهمات باشد؛ پس از ساخت تونل، روی سقف با خار و خاشاک پوشانده شده که این امر امکان رویت آن را سخت و دشوار کرده است.

پنج هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی تاکنون در گیلان شناسایی شده، که از این تعداد بیش از یک هزار و ۲۰۰ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است