اعتبارات میراث فرهنگی گیلان برای خرید خانه‌های تاریخی اندک است
اعتبارات میراث فرهنگی گیلان برای خرید خانه‌های تاریخی اندک است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: اعتبارات این اداره کل برای خرید و تملک آثار تاریخی بمنظور حفظ، نگهداری و احیاء اندک است. به گزارش لاهیج دیلم به نقل از ایرنا ،شهرود امیرانتخابی روز سه شنبه در گفت و گویی افزود: اعتبارات در نظر گرفته شده برای تملک آثار بسیار اندک است و فقط […]

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: اعتبارات این اداره کل برای خرید و تملک آثار تاریخی بمنظور حفظ، نگهداری و احیاء اندک است.

به گزارش لاهیج دیلم به نقل از ایرنا ،شهرود امیرانتخابی روز سه شنبه در گفت و گویی افزود: اعتبارات در نظر گرفته شده برای تملک آثار بسیار اندک است و فقط در مواقع اضطراری با داشتن طرح توجیهی، بودجه لازم تخصیص داده می شود . 
وی اضافه کرد: این اداره کل در یک سال اخیر ، اقدامات بسیار خوبی در زمینه های راه اندازی موزه های تخصصی ، دولتی و مشارکتی ، ثبت آثار تاریخی گیلان  مرمت بناهای تاریخی، انجام کاوش های باستان شناسی و …انجام داده که تملک و خرید چهار اثر تاریخی یکی از مهمترین این اقدامات بوده است.
وی ادامه داد: این اداره کل در راستای حفاظت و احیاء آثار تاریخی استان ، پس از پیگیری های متعدد موفق شد چهار اثر ثبتی شاخص استان  را از محل اعتبارات  ملی و استانی در لیست تملک خود قرار دهد.
امیرانتخابی عنوان کرد: در این راستا شش دانگ ساختمان سرهنگ عضدی سیاهکل ، تپه خسروخانی به شماره ثبت ملی  ۹۹۴۳ ، تپه باستانی گرده کول به شماره ثبت ملی ۲۰۶۰۳  و خرید چهار دانگ از خانه تاریخی  محصصی به شماره ثبت ملی  ۱۴۹۸۶ آثار تملک یافته اخیر است.
در گیلان بیش از دو هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده که یک هزار و یکصد اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.