افزایش ابتلای کودکان و سالمندان گیلانی به کرونا/ نگران ورود استان به موج سوم هستیم
افزایش ابتلای کودکان و سالمندان گیلانی به کرونا/ نگران ورود استان به موج سوم هستیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به افزایش آمار ابتلای سالمندان و کودکان به کرونا در این استان، گفت: فاصله اجتماعی در مکان های عمومی گیلان تنها ۲۰ درصد رعایت می شود. به گزارش لاهیج دیلم ، ارسلان سالاری پیش از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه کرونا همچنان در گیلان […]

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به افزایش آمار ابتلای سالمندان و کودکان به کرونا در این استان، گفت: فاصله اجتماعی در مکان های عمومی گیلان تنها ۲۰ درصد رعایت می شود.

به گزارش لاهیج دیلم ، ارسلان سالاری پیش از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه کرونا همچنان در گیلان فعال است، اظهار کرد: در شبانه روز گذشته ۶۶ کرونایی جدید در گیلان شناسایی شد.

وی با اشاره به افزایش تعداد فوتی‌ها و کاهش بهبودیافتگان در هفته‌های گذشته، متأسفانه تعداد فوتی‌ها ناشی از ویروس کرونا در گیلان افزایش و شمار ترخیص شدگان کاهش داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تنها راهکار مقابله با ویروس کرونا را رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: متأسفانه حساسیت شهروندان نسبت به کرونا کاهش یافته و این موضوع سبب افزایش بار کاری برای کادر درمان و پرستاران شده است.

کاهش میزان مشارکت گیلانیان در رعایت دستور العمل ها

وی به وضعیت رعایت دستور العمل های در میان اصناف اشاره و آن را نگران کننده دانست و گفت: در حال حاضر در اماکن و تجمعات رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی به ۲۰ درصد و استفاده از ماسک به ۶۰ درصد رسیده است.

سالاری با بیان اینکه عادی انگاری شهروندان نسبت به ویروس کرونا قطعاً تبعات خوبی در پی نخواهد داشت، افزود: متأسفانه امروز شاهد درگیری افراد بالای ۶۰ سال و کودکان زیر ۱۰ سال با کرونا هستیم.

وی بر ضرورت رعایت دستور العمل های بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی تأکید کرد و گفت: ۷۰ درصد مبتلایان به کرونا در ماه‌های اسفند و فروردین دوباره به کرونا مبتلا شده اند و این نشان دهنده این بوده که هیچ کس درباره کرونا مصون نیست.

سالاری همچنین به موضوع اهدای پلاسما بهبودیافتگان نیز اشاره و با بیان اینکه بهبودیافتگان تنها یک ماه بعد از بهبودی فرصت دارند تا پلاسمای خود را اهدا کنند در غیر این صورت اثر درمانی پلاسمای خون آنها از بین می‌رود.

ابراز نگرانی از وارد شدن گیلان در موج سوم بیماری کرونا

وی با بیان اینکه امروز نگران ورود استان گیلان به موج سوم کرونا هستیم، تأکید کرد: شهروندان باید دستور العمل های بهداشتی را رعایت کنند.

سالاری همچنین به موضوع اجرای نظارت‌های شخصی و محدودیت‌ها فردی در گیلان همچون تهران نیز اشاره کرد و گفت: فعلاً اعمال محدودیت و جریمه بر افرادی که از ماسک استفاده می‌کنند جز برنامه‌های ستاد کرونا در گیلان نیست.

وی تأکید کرد: نظارت‌ها در بازار، مراکز تجمع و ادارات افزایش یافته و این نظارت‌های میدانی با همکاری اصناف، صمت و سایر دستگاه‌های متولی از هفته آینده در استان تشدید می‌شود