باران عامل کاهش تخلفات تغییرکاربری اراضی گیلان
باران عامل کاهش تخلفات تغییرکاربری اراضی گیلان

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: بارندگی شدید در هفته اول سفرهای نوروزی موجب شد که شاهد کاهش تخلفات تغییر کاربری اراضی در استان باشیم. به گزارش لاهیج دیلم ، حسن گیلان پور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اجرای طرح تشدید حفاظت از اراضی کشاورزی استان در برابر جلوگیری از تغییرکاربری […]

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: بارندگی شدید در هفته اول سفرهای نوروزی موجب شد که شاهد کاهش تخلفات تغییر کاربری اراضی در استان باشیم.

به گزارش لاهیج دیلم ، حسن گیلان پور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اجرای طرح تشدید حفاظت از اراضی کشاورزی استان در برابر جلوگیری از تغییرکاربری ها و ساخت و سازهای غیرمجاز در گیلان اظهار کرد: خوشبختانه امسال تخلفات بسیار کمتری نسبت به سال گذشته در ایام نوروز رخ داد.

وی افزود: یکی از دلایل کاهش تخلفات در ساخت و سازهای غیرمجاز به دلیل بارندگی های شدیدی بود که در تعطیلات اول عید داشتیم. اما هوا خوب شده است و برای موج دوم سفرها نیز از هم اکنون آماده هستیم تا در جهت حفاظت از اراضی ارزشمند کشاروزی گیلان تلاشی مضاعف داشته باشیم.

گیلان پور ادامه داد: همه شهرستانهای گیلان با گشت مشترک و همراهی دیگر دستگاه های ذیربط کنترل می شوند.

شهرستان های دارای نوار ساحلی بیشتر مورد رصد قرار می گیرند

وی افزود: شهرستانهایی که به دلیل موقعیت های بهتر نظیر برخورداری از نوار سواحلی بیشتر مورد تهدید هستند و رصد و کنترل ها در این شهرستان ها بیشتر است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه اراضی ارزشمند کشاورزی گیلان باید برای تامین امنیت غذایی کشور و آیندگان حفظ شود، ادامه داد: مسایلی مانند افت سرمایه مردم در بورس و یا شرایط خشکسالی بیشتر مردم استان های دیگر را راغب می کند که با خرید زمین سرمایه گذاری کنند و یا برای رهایی از خشکسالی ها بخواهند در گیلان خانه دومی برای خود داشته باشند و باید در این بحث در حد ملی تدابیری اندیشیده شود تا گیلان از این حیث دچار آسیب نشود.

گیلان از تخصیص اعتبارات و زیرساخت های لازم عقب مانده است

وی تصریح کرد: گیلان به عنوان استان غیرمحروم در تخصیص اعتبارات کمتر در اختصاص بودجه ها مورد لطف قرار می گیرد و به همین دلیل از زیرساخت ها عقب می ماند و وقتی زیرساخت ها در بخش کشاورزی فراهم نباشد فعالیت در بخش کشاورزی برای کشاورزان به صرفه نخواهد بود و همانطور که می بینیم برخی کشاورزان با فروش زمین تامین معاش می کنند.

کشاورزان برای کمک به هزینه های ازدواج فرزندان شان زمین می فروشند

گیلان پور با بیان اینکه باید دولت حمایت لازم را از تولیدات محصولات کشاورزی را افزایش دهد تا کشاورزان از فروش زمین هایشان منصرف شوند، تصریح کرد: در تعطیلات امسال بیش از ۳میلیون نفر به گیلان مسافرت کردند و برخی ها هم وسوسه می شوند که قطعه زمینی را بخرند و خانه دومی بسازند و به این ترتیب به فکر ساخت و سازهای غیرمجاز می افتند و در مقابل این همه جمعیت جهاد کشاورزی امکانات بسیار کمی برای مقابله با متخلفین دارد و حتی از خودروهای لازم به قدر کافی برای گشت زنی برخوردار نیست.

وی گفت: کشاورزان از فروش محصولات کشاورزی باید به قدری درآمد داشته باشند که برای کمک به فرزندانشان در هنگام ازدواج و تحصیل مجبور به فروش زمین نشوند و وامهایی به کشاورزان داده شود تا به جای فروش زمین با اخذ وام مشکلات را حل کنند