با تلاش یگان حفاظت؛ شکارچی پلنگ در سیاهکل شکار شد
با تلاش یگان حفاظت؛ شکارچی پلنگ در سیاهکل شکار شد

لطیف جواهر دشتی اظهار کرد: یک شکارچی متخلف که چندی پیش یک قلاده پلنگ را شکار کرده بود پس از ردزنی و مراقبت مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل دستگیر شد.   به گزارش لاهیج دیلم ، یک شکارچی متخلف که چندی پیش یک قلاده پلنگ را شکار کرده بود پس از ردزنی و مراقبت مامورین […]

لطیف جواهر دشتی اظهار کرد: یک شکارچی متخلف که چندی پیش یک قلاده پلنگ را شکار کرده بود پس از ردزنی و مراقبت مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل دستگیر شد.  

به گزارش لاهیج دیلم ، یک شکارچی متخلف که چندی پیش یک قلاده پلنگ را شکار کرده بود پس از ردزنی و مراقبت مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل دستگیر شد.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل با اعلام این خبر گفت: شخصی که چندی پیش در حوزه شهرستان سیاهکل یک قلاده پلنگ را شکار کرده بود پس از ردزنی، تعقیب و مراقبت شبانه‌روزی سرانجام در دام ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان گرفتار شد.

لطیف جواهر دشتی درباره چگونگی دستگیری این فرد متخلف گفت پس از هماهنگی با دادستان، فرمانده انتظامی و رئیس پلیس اطلاعات شهرستان، مامورین یگان حفاظت این اداره بعنوان خریدار پوست پلنگ با فرد مورد نظر قرار ملاقات گذاشته و در حین انجام معامله موفق شدند با استفاده از حکم قضایی ورود به منزل، ضمن ضبط پوست پلنگ، یک قبضه سلاح شکاری غیر مجاز و تعدادی تیر فشنگ از منزل شکارچی متخلف کشف و ضبط کنند.

جواهر دشتی در ادامه گفت: این شکارچی ریزنقش، با دستور دادستان به بازداشتگاه اعزام شده و پرونده تخلف وی نیز در اختیار مرجع قضایی قرار گرفت.

این گزارش می‌افزاید: شهرستان سیاهکل به جهت برخورداری از جنگل‌های بکر هیرکانی و زیستگاه‌های منحصر بفرد، پناهگاه و مامن مناسبی برای زیستن گونه‌های شاخص حیات وحش مانند پلنگ است.

از دیرباز، تعارض جنگل نشینان و حمله جانوران درنده مانند پلنگ به احشام آنان، یکی از دغدغه‌های کارشناسان محیط زیست بوده است.

عمده دامداران این منطقه براساس آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفته در سال‌های اخیر و حسب اعتقادات سنتی خود با این گربه‌سان بزرگ و زیبا، سازگار شده اند و از آسیب به آن خودداری می‌کنند. اما در این میان هستند افراد سودجویی که به طمع فروش پوست این جانور یا تاکسیدرمی آن به شکار آن مبادرت می‌کنند. شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور به منظور جلوگیری از شکار این گربه‌سان ارزشمند ایران، مبلغی معادل یک صد و بیست میلیون تومان ضرر و زیان تعیین کرده است