رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر لزوم تأمین ۳۰ دستگاه دیالیز در مراکز درمانی، راه‌اندازی سه مرکز آزمایشگاهی در مرکز، شرق و غرب استان و همچنین تکمیل پروژه‌های عمرانی طرح تحول سلامت در گیلان تأکید کرد.

به گزارش لاهیج دیلم ،عصر امروز وبینار تخصصی کرونا با حضور معاون درمان وزارت بهداشت و هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجلاس حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست وبیناری با ترسیمی از وضعیت شیوع بیماری کورنا در گیلان در روزهای نخست این بیماری، اظهار کرد: بسیاری از کادر درمان نسبت به بیماری کووید ۱۹ آموزش و تخصص لازم را نداشتند و علاوه بر آن در بیمارستان‌های استان با مقاومت مردم و در برخی از شهرستان‌ها با مقاومت مسئولان در بستری بیماران مبتلابه کرونا طی ماه‌های نخست به‌ویژه در اسفندماه شاهد بودیم.

ارسلان سالاری با اشاره به دلایل میزان ابتلا و درگیری گیلانیان به ویروس کرونا افزود: زیرساخت‌های بهداشت و درمان در استان گیلان به‌شدت نسبت به متوسط کشوری پایین بود و علاوه بر آن نرخ سالمندی در گیلان و بیماری‌های زمینه‌ای و پرخطر نیز در این استان به‌وفور دیده می‌شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به نقش مردم در کنترل نسبی بیماری کووید۱۹ تصریح کرد: وجود شرایط سخت و ناشناخته بودن بیماری کرونا موجب شد تا در ماه‌های نخست شیوع این بیماری، شمار مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از ویروس کرونا در گیلان افزایش پیدا کند اما این ویروس با همراهی و همگامی مردم در کنار تلاش کادر بهداشت به کنترل نسبی رسید.

سالاری با اشاره به مدیریت بهینه بیماری کرونا در گیلان علیرغم شیوع بالای این بیماری در روزهای نخست افزود: علیرغم اینکه استان گیلان در ماه‌های نخست درگیر بیماری کووید۱۹ شد اما خوشبختانه سیر ابتلا و فوتی‌های ناشی از کرونا در گیلان نسبت به سایر استان‌های مشابه صعودی نیست و این نشان می‌دهد مدیرت این بیماری در گیلان مطلوب‌تر از گذشته است.

وی همچنین بر لزوم تأمین ۳۰ دستگاه دیالیز در مراکز درمانی، راه‌اندازی سه مرکز آزمایشگاهی در مرکز، شرق و غرب استان و همچنین تکمیل پروژه‌های عمرانی طرح تحول سلامت در فرصت باقی مانده تأکید کرد.

در این نشست علاوه بر رئیس دانشگاه، انوش دهنادی مقدم، معاون درمان و همچنین آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز به ارائه گزارشی در خصوص آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ و همچنین اقدامات درمانی نسبت به آن پرداختند.

کلان‌شهر بودن گیلان، مسافت کم بین شهرها و ترددهای بین شهرستانی آسان و تأثیر این سه فاکتور در ایجاد و گسترش ویروس کرونا و همچنین ایجاد وحشت در برخی از بیماران و همراهان آن‌ها نسبت به مراجعه به مراکز بیمارستانی و مراکز بهداشتی ۱۶ ساعته به جهت سرایت بیماری کرونا در آن‌ها از مهم‌ترین مواردی بود که حیدرزاده به آن در این نشست اشاره کرد.

گفتنی است، دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز به کمبود تخت‌های درمانی، کمبود تجهیزات درمانی، کمبود اکسیژن ساز در بیمارستان‌های استان، لزوم تأمین بودجه برای راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی تنفسی، پوشش بیمه‌ای برای ویزیت دوم بیماران کرونایی، جبران بخشی از خسارت ناشی از کاهش درآمد بیمارستان‌ها و همچنین ضرورت آموزش مستمر پزشکان به‌ویژه در برای داوطلبان در بخش ICU در این نشست پرداخت

لینک کوتاه مطلب : http://lahijdeylam.ir/?p=3815

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید