رئیس سازمان چای کشور: تمامی سهم دولت از خرید سال جاری به چایکاران گیلان و مازندران پرداخت شد
رئیس سازمان چای کشور: تمامی سهم دولت از خرید سال جاری به چایکاران گیلان و مازندران پرداخت شد

رئیس سازمان چای کشور از پرداخت ۹۷ درصدی مطالبات چایکاران شمال در سال جاری خبر داد و گفت: سهم دولت از این میزان به طور کامل به چایکاران استانهای مازندران و گیلان پرداخت شده است. به گزارش لاهیج دیلم ،حبیب جهانساز روز پنجشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه در سال جاری ۷۶۰ میلیارد تومان برگ […]

رئیس سازمان چای کشور از پرداخت ۹۷ درصدی مطالبات چایکاران شمال در سال جاری خبر داد و گفت: سهم دولت از این میزان به طور کامل به چایکاران استانهای مازندران و گیلان پرداخت شده است.

به گزارش لاهیج دیلم ،حبیب جهانساز روز پنجشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه در سال جاری ۷۶۰ میلیارد تومان برگ سبز از چایکاران خریداری شد، اظهار داشت: تاکنون از مجموع سهمیه دولت و کارخانه های چایسازی ۷۳۹ میلیارد تومان از طریق سازمان چای به حساب چایکاران واریز شده است.

وی با بیان اینکه دولت تمام سهم ۲۵ درصدی خود را به چایکاران پرداخت کرده است، گفت: باقیمانده مطالبات چایکاران از سهم کارخانجات نیز بزودی پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان چای کشور با اعلام اینکه در سال جاری ۱۳۵ هزار و ۴۶۹ تن برگ سبز چای درجه یک و ۲ از کشاورزان چایکار استانهای گیلان و مازندران بصورت تضمینی خریداری شد، اظهار داشت: از این میزان ۵۸ هزار و ۹۲۷ تن درجه یک (۴۴ درصد) و ۷۶ هزار و ۵۴۲ تن درجه دو (۵۶ درصد) بوده است.

جهانساز به استحصال ۳۰ هزار و ۴۸۱ تن چای خشک در سال جاری اشاره کرد و گفت: میزان تولید چای خشک در مقایسه با سال گذشته ۳ درصد افزایش داشته است.

نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک امسال ۶۶ هزار و ۹۰۰ ریال و بهای هر کیلو چای درجه دو ۴۷ هزار ۸۱۰ ریال تعیین شده بود و برداشت برگ سبز چای در سه مرحله بهاره، تابستانه و پاییزه انجام شد.

سال گذشته از ۱۳۱ هزار و ۷۸۰ تن برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران ۲۹ هزار و ۶۵۰ تن چای خشک استحصال گردید.

استانهای گیلان و مازندران بیش از ۵۵ هزار خانوار چایکار و حدود ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارد. در این میان ۹۰ درصد باغهای چای در استان گیلان و ۱۰ درصد در استان مازندران قرار دارد.

شهرستان لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران با جمعیت ۱۶۷ هزار نفری در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای و پژوهشکده چای کشور در این شهرستان قرار گرفته است