طبق ارزیابی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رنگ‌بندی شهرهای کشور، رنگ نارنجی (شهرهای پرخطر) از نقشه کرونایی استان گیلان خارج شد و تنها رنگ زرد و آبی باقی مانده‌است.

به گزارش لاهیج دیلم به نقل از ایرنا، شهرستان سیاهکل از رنگ‌بندی نارنجی کرونایی خارج شد و به رنگ زرد درآمد ضمن اینکه شهرستان های صومعه سرا، فومن و املش از رنگ آبی خارج شدند و به رنگ زرد درآمدند و تنها شهرستان تالش همانند هفته گذشته در رنگ‌بندی آبی باقی ماند.

طبق ارزیابی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان‌های آستارا، آستانه‌اشرفیه، بندرانزلی، رضوانشهر، شفت، لاهیجان، لنگرود، ماسال، رشت، خمام، رودبار، رودسر، صومعه‌سرا، سیاهکل، فومن و املش در نقشه کرونایی استان گیلان در رنگ‌بندی زرد قرار دارند.

به این ترتیب از ۱۷ شهرستان گیلان، ۱۶ شهرستان در رنگ بندی زرد و یک مورد آبی است و هیچ شهرستانی در نقشه کرونایی استان قرمز و نارنجی نیست، رنگ قرمز کرونایی هفته گذشته از نقشه گیلان خارج شده بود.

ادامه روند کاهشی بستری‌های مبتلا به کرونا

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان درباره آخرین وضعیت بیماران بستری مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان گفت: بر اساس آمار امروز “شنبه” در زمان حاضر ۴۹ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

دکتر فردین مهرابیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته هشت بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری شدند ضمن اینکه ۱۱ بیمار نیز بدحال هستند.

وی گفت: آمار بستری‌های مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان طی حدود ۲ هفته اخیر روند کاهشی طی می کند و تعداد بیماران بستری از ۸۴ نفر طی یکشنبه گذشته به ۴۹ نفر رسیده‌است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، همچنان بر رعایت توصیه های بهداشتی پیشگیری از ابتلا و انتشار ویروس کرونا از جمله استفاده از ماسک در اماکن عمومی و رعایت فاصله فیزیکی به ویژه در اماکن پرازدحام تاکید کرد.

وضعیت قرمز یا بسیار پرخطر کرونایی به شرایطی گفته می‌شود که در یک شهر از هر ۱۰۰هزار نفر دست کم ۱۰ نفر روزانه به علت ابتلا به کرونا در مراکز درمانی بستری شوند، رنگ نارنجی نیز به معنای وضعیت کرونایی پرخطر است و آمار روزانه بستری در این مناطق بیشتر از ۶ نفر در میان یکصد هزار نفر جمعیت محاسبه می شود.

وضعیت زرد به معنای نسبتا پرخطر کرونایی است، مناطقی که با این رنگ مشخص می شوند به این مفهوم است که در آنجا بستری روزانه کرونایی در بیمارستان ها بین چهار تا ۶ نفر از میان ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.

هر فرد بالای ۱۸ سال که ۶ ماه از آخرین تزریق دز واکسن کرونایش گذشته باشد باید برای تزریق دز بعدی واکسن مراجعه کند و انتظار می‌رود آحاد جامعه با انجام به موقع واکسیناسیون در حفظ حقوق شهروندی و کمک به کادر درمان در قطع زنجیره انتقال این ویروس منحوس همراهی کنند.

ویروس کرونا (COVID-۱۹) اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌ برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد؛ این ویروس در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کنند

لینک کوتاه مطلب : http://lahijdeylam.ir/?p=7297

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید