رییس سازمان چای کشور: افزایش قیمت چای به حذف ارز ۴۲۰۰ ارتباطی ندارد/ اختصاص ارز دولتی به چای اشتباه بود
رییس سازمان چای کشور: افزایش قیمت چای به حذف ارز ۴۲۰۰ ارتباطی ندارد/ اختصاص ارز دولتی به چای اشتباه بود

رئیس سازمان چای گفت: اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات چای خارجی طی سنوات گذشته عاملی بوده برای دلسردی تولیدکنندگان چای کشور و همین امر زمینه ترک کشت و روستاها را نیز به دنبال داشت. به گزارش لاهیج دیلم ،حبیب جهانساز افزود: سیاست اخیر دولت که امسال اجرایی شد توانست دوباره دلگرمی خوبی برای تولیدکنندگان چای داخلی […]

رئیس سازمان چای گفت: اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات چای خارجی طی سنوات گذشته عاملی بوده برای دلسردی تولیدکنندگان چای کشور و همین امر زمینه ترک کشت و روستاها را نیز به دنبال داشت.

به گزارش لاهیج دیلم ،حبیب جهانساز افزود: سیاست اخیر دولت که امسال اجرایی شد توانست دوباره دلگرمی خوبی برای تولیدکنندگان چای داخلی ایجاد کند و همین عاملی بود در افزایش تولید و احیای مجدد برخی از باغ‌ها که به حال خود رها شده بودند.

رئیس سازمان چای کشور اظهار کرد: برآوردهای انجام شده از نیاز داخلی چای خشک نشان می‌دهد نزدیک به ۱۰۰ هزار تن در سال مصرف‌چایی داریم که سرانه هر ایرانی تقریبا یک کیلوگرم تعیین شده است و با درنظر گرفتن میزان تولید داخلی حداکثر می‌توانیم ۲۶ درصد نیاز بازار را با تولیدات ایرانی تامین کنیم.

به اعتقاد وی اگر سیاست‌های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان مربوطه مثل سال‌جاری ادامه داشته باشد علاقه به تولید در میان کشاورزان افزایش یافته و در سنوات آتی می‌توانیم امیدوار باشیم چای خارجی کمتری وارد کشور خواهد شد.

افزایش قیمت چای به حذف ارز ۴۲۰۰ ارتباطی ندارد. وی درباره افزایش قیمت چای طی چند ماه اخیر نیز گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را نباید به افزایش قیمت مرتبط دانست چون با درنظر گرفتن اینکه ایران هم واردکننده و هم تولید کننده چای است باید با استفاده از ابزارهایی همواره تعادل در این زمینه را به نفع تولیدکنندگان داخلی حفظ کند.

جهانساز با اشاره به اینکه سهم چای در سبد هزینه‌های خانوار ایرانی با درنظر‌گرفتن سرانه مصرف بالا نیست افزود: توجه داشته باشیم ۵۵ هزار خانوار یا چیزی حدود ۲۰۰ هزار نفر معیشت زندگی خود را در گروه رونق تولید چای داخلی می‌دانند، بنابراین اهمیت حفظ اشتغال و منافع تولیدکنندگان می‌تواند تبعات اقتصادی بالاتری برای کشورمان داشته باشد

این مقام مسئول تصریح کرد: در برخی مناطق مثل املش، شفت و بخش‌هایی از رودسر ۸۰ درصد اقتصاد خانواده‌ها در تولید چای خلاصه شده و همین نکته‌ای است که باید خوب توجه داشته باشیم نه اینکه با حاشیه‌سازی برای این کالا که سهم بالایی هم در اقتصاد خانواده ندارد معیشت و زندگی بخش عمده‌ای از کشاورزان را با چالش جدی روبرو کنیم.

وی درباره میزان صادرات چای ایرانی نیز اظهار کرد: با توجه به شرایط فعلی بازار احتمال کاهش صادرات چای در سال جاری وجود دارد اما نباید فراموش کنیم سال گذشته هم که ۱۶ هزار تن صادرات چای از کشور صورت گرفته تنها ۷ هزار تن چای داخلی بوده است