حبیب جهانساز در جمع خبرنگاران به خرید ۹۳ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران اشاره داشت  و اظهار داشت  : تاکنون ۳۲۲ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران گیلان و مازندران پرداخت شده و چیزی حدود ۵۰ میلیارد تومان آن باقی مانده است.

به گزارش پایگاه خبری لاهیج دیلم، حبیب جهانساز رییس سازمان چای کشور صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به فراز و فرود های فراوان چای از ابتدا تا کنون گفت در حال حاضر این صنعت به یک ثبات رسیده است

وی افزود: ۲۵ هزار هکتار چای دار گیلان و مازندران وجود دارد که ۲۰ هزار هکتار آن توسط کشاورزان مورد بهره برداری قرار میگیرد

جهانساز با اشاره به برداشت ۱۲۷ هزار تن برگ سبز و تولید ۲۸ هزار تن چای خشک در کشور گفت پیش بینی میشود در پایان سال زراعی جاری ، ۳۰ هزارتن چای خشک  در ۱۰۶ کارخانه فعال تولید شود

وی  به خرید ۹۳ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران اشاره داشت  و اظهار داشت : تاکنون ۳۲۲ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران گیلان و مازندران پرداخت شده و چیزی حدود ۵۰ میلیارد تومان آن باقی مانده است.

رییس سازمان چای کشور مهمترین ویژگی چای داخلی را عاری از هرگونه افت کش دانست وعنوان داشت : با توجه به میزان مصرف داخلی که ۱۰۰ هزار تن در سال است ، اولویت ما بازار داخلی خواهد بود.

حبیب جهانساز ضمن تاکید بر ممنوع بودن تغییر کاربری باغات چای ، یکی از  راه های احیای باغ چای را ، اقتصادی شدن صنعت چای دانست و افزود : با جلوگیری از قاچاق و براساس ماده ۱۶ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی ، به ‎منظور حمایت از تولید  داخلی، برای واردات تعرفه مؤثری وضع شده  به گونه‎ای که نرخ مبادله همواره به نفع تولیدکننده داخلی باشد .

وی انجام بیمه فراگیر باغات چای کشور از محل منابع صندوق تخصصی چای را یکی دیگر از عوامل اقتصادی شدن صنعت چای دانست و افزود: همچنین سعی می‌کنیم نرخ خرید تضمینی از ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا نکند.

حبیب جهانساز در ادامه به بهسازی ۵۵ هزار هکتار باغ چای اشاره داشت و گفت: همه باغهای چای عمر بالایی دارند اما اولویت سازمان تعویض بوته ها نیست بلکه میتوان با هرس و کف بری ، بوته های چای را جوان سازی کرد . در همین راستا برای احیاء هر هکتار از باغات چای ، تسهیلات ۱۸ میلیون تومانی در نظر گرفته ایم.

رییس سازمان چای کشور در بخش دیگری از سخنانش چای های سنواتی موجود در انبارها را نیز غیر قابل شرب دانست و افزود: این چای ها با دستور مراجع قضایی به عنوان کمپوست استفاده خواهد شد و یا به عنوان چای صنعتی غیر قابل شرب قابل صادرات است .

وی همچنین بیان داشت : ناظرین چای همه ساله در قالب مناقصه عملیات خرید خدمات کارشناسی جذب میشوند و به صورت شش ماهه فعالیت میکنند ولی اگر در آینده دستوری برای جذب باشد براساس ضوابط اولویت با ناظرین سازمان است . اما سازمان اعلام آمادگی کرده که به ناظران در قالب تعاونی های خدمات رسانی کشاورزی تسهیلات کم سود بدهد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید