زمین خواری در شهرهای مختلف گیلان در حال رقم خوردن است
زمین خواری در شهرهای مختلف گیلان در حال رقم خوردن است

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت گفت: زمین فروشی و زمین خواری در شهرهای مختلف گیلان در حال رقم خوردن است. به گزارش لاهیج دیلم، رضا رسولی در جلسه مشترک کمیسیون های عمران و بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت با اعضای شورای شهر انزلی که در ساختمان شورای رشت برگزار شد با […]

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت گفت: زمین فروشی و زمین خواری در شهرهای مختلف گیلان در حال رقم خوردن است.

به گزارش لاهیج دیلم، رضا رسولی در جلسه مشترک کمیسیون های عمران و بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت با اعضای شورای شهر انزلی که در ساختمان شورای رشت برگزار شد با اشاره به اینکه تعامل ما بین شوراهای اسلامی می تواند دستاوردهای خوبی برای شهرها رقم بزند،گفت: در مباحث اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی که امروزه همه شهرهای گیلان به نحوی با آن مواجه هستند پیوستگی جوامع محلی موجب تحقق نتایج خوبی می شود.

وی با تاکید بر اینکه زندگی بخش عمده ای از هم استانی ها به طور مستقیم و غیرمستقیم با تالاب، رودخانه ها و غیره ارتباط دارد، افزود: بخشی از رسوبهایی که در تالاب انزلی انباشت می شود به علت سو مدیریتی است که از بالا دستها و پیرامون فاضلاب وجود دارد.

رسولی با بیان اینکه سالهاست در آرزوی داشتن رودخانه های پاک و عاری ازآلودگی به سر می بریم گفت: با توجه به تعدد آلاینده ها تاکنون گام های کوچکی در این باره شکل گرفته و خروجی این مبحث برای مردم مشخص نیست .

زمین فروشی و زمین خواری در شهرهای مختلف گیلان در حال رقم خوردن است

رسولی با اشاره به گام های عملیاتی پیرامون ساماندهی رودخانه های رشت گفت: نحوه زندگی مردم رشت و دیگر مردمان استان با تالاب انزلی در ارتباط است و با توجه به اتفاقات ناخوشایندی که در راستای سیل مهاجرت کنترل نشده زمین فروشی و زمین خواری در شهرهای مختلف گیلان در حال رقم خوردن است تصمیم داریم که نشست های مشترکی با حضور تمامی کمیسیون های تخصصی شوراهای گیلان به منظور اتخاذ تصمیمات سازنده در این باره برگزار کنیم.

رئیس کمیسیون عمران شورای رشت با ابراز گلایه از خرید و فروش غیر اصولی زمین در نقاط مختلف گیلان و رشت تصریح کرد: در حال حاضر در برخی از مناطق شاهد خرید و فروش زمین به قیمت بسیار ناچیز هستیم و مهاجرت گسترده به گیلان به معضلی برای این استان تبدیل شده است.

رسولی به نشست مشترک دو کمیسیون تخصصی شورای رشت با اعضای شورای شهر انزلی اشاره کرد و گفت: این نشست در راستای بررسی اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی و تاثیرات آن بر دیگر منابع زیست محیطی استان گیلان برگزار شده است و نقش تالاب انزلی در زندگی مردم گیلان غیر قابل انکار است.

وی با اشاره به احیای آبراه ارزشمند و تاریخی پیربازار به انزلی افزود: یقینا در سایه تعامل و همدلی بیشتر ما بین اعضای شورای رشت و انزلی این مهم محقق می شود.

رسولی با قدردانی از مواضع صریح امام جمعه و دادستان انزلی پیرامون اجرای طرح بایوجمی در تالاب این شهر بیان کرد: این اقدام به موقع در دفاع از حقوق مردم قابل تقدیر است.

وی دستگاه قضایی را پشت و پناه مردم رشت و گیلان دانست و تصریح کرد: اخیرا شاهد اقدامات بسیار خوبی از سوی دستگاه قضا هستیم و در شرایط فعلی در صورت عدم ورود دستگاه قضا به برخی از مباحث ممکن است تصمیمیاتی گرفته شود که به مردم گیلان آسیب برساند.

شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات زیست محیطی رشت به عنوان مرکز استان اظهار کرد: بسیاری از مشکلات گیلان در سایه پوشش سبز پنهان شده است .

افزایش آلودگی های زیست محیطی رشت دغدغه بزرگی است

وی با تاکید بر اینکه چند دهه از عمر مشکلات زیست محیطی در گیلان از جمله سراوان می گذرد، افزود: افزایش آلودگی های زیست محیطی دغدغه بزرگی است که در حال حاضر بسیاری از صاحب نظران و همچنین مردم استان گیلان بر روی آن اتفاق نظر دارند.

وی با ابراز گلایه از وضعیت نامطلوب دو رودخانه زرجوب و گوهر رود رشت گفت: امیدوارم با تلاش هایی که در دوران فعالیت شورای چهارم و پنجم رشت در این باره انجام شده است بتوانیم به زودی با عملیاتی کردن تصمیمات پاسخ مناسبی برای مردم در این مباحث داشته باشیم.

شیرزاد کمبود منابع مالی را مهم ترین مشکل پیرامون مباحث زیست محیطی دانست و تصریح کرد: در این باره جلسات متعددی گذاشته شده است اما متاسفانه تاکنون اقدام چشمگیری پیرامون مباحث زیست محیطی انجام نشده و گویا قرار است با اجرای طرح بایوجمی همچنان شاهد افزایش حجم مشکلات محیط زیستی در گیلان باشیم .

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت افزود: امیدواریم نشست مشترک ما بین کمیسیون های تخصصی شورای رشت با اعضای شورای شهر انزلی موجب انسجام بیشتر در تصمیم گیری ها شده و کاهش و رفع مشکلات را رقم بزند.

شیرزاد اشاره به اینکه گیلان استان مظلومی است افزود: سیاسی بودن بیش از پیش گیلان موجب عقب ماندگی این استان شده و در سفر اول رئیس جمهور به گیلان پنجاه میلیارد تومان اعتبار برای احیا و ساماندهی رودخانه های گوهررود و زرجوب اختصاص پیدا کرد اما متاسفانه تا کنون فقط ۳۰ درصد آن در استان جذب شده است.

وی با بیان اینکه نهصد میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته به اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی به پروژه های اولویت دار زیست محیطی گیلان اختصاص پیدا کند، گفت: گویا جیب برخی از این اعتبار نهصد میلیارد تومانی در حال پر شدن است اما مشکلی از حجم مشکلات زیست محیطی مردم گیلان کاهش پیدا نکرده و نگرانی های فراوانی پیرامون عواقب اجرای آن نیز در استان ایجاد شده است.

شیرزاد اضافه کرد: از مدیرکل محیط زیست گیلان انتظار داریم به عنوان ناظر مباحث زیست محیطی در استان با ادامه اجرای این طرح در تالاب انزلی مخالفت کرده و یقینا به واسطه چرخه طبیعی و غذایی عواقب اجرای آن به تمامی مردم گیلان آسیب می رساند.

وی به فراخوان طرح مشارکتهای مردمی توسط کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت پیرامون ساماندهی دو رودخانه گوهرررود و زرجوب اشاره کرد و گفت: اخیرا یکی از شرکت ها بدون انجام هماهنگی های لازم به این مبحث ورود کرده که یقینا این مهم را پیگیری می کنیم.

معضلات زیست محیطی در گیلان به یک خطر تبدیل شده است

موسی زنجانخواه عضو شورای شهر انزلی نیز در این جلسه با ابراز خرسندی پیرامون برگزاری جلسات مشترک ما بین شوراهای مختلف گیلان گفت: به دلیل پراکندگی در تصمیمات و جزیره ای اقدام کردن، امروزه معضلات زیست محیطی در گیلان به یک خطر تبدیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه طی سالهای اخیر تصمیمات مثبتی در راستای رفع مشکلات زیست محیطی گیلان انجام نشد افزود: شوراها برگرفته از مردم هستند و مردم در مقایسه با دیگر حوزه های مدیریتی بیشترین ارتباط را با اعضای شورا دارند و یقین می دانم با برگزاری چنین جلساتی تعامل بیشتری به منظور رفع مشکلات ایجاد می شود .

زنجانخواه به اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: شورای انزلی پس از اطلاع از این موضوع به بررسی آن پرداخت اما پس از آن اعلام کردند که این طرح در سطوح کلان اجرایی می شود و شورا نباید در این باره ورود کند و از این جهت سعی کردیم از طریق تریبون های مختلف این مهم را بررسی کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت اظهار کرد: در شهر ما کمبود نیروی انسانی متخصص داریم اما بیشتر درباره مباحث مختلف فقط به حرف زدن بسنده می کنیم.

۳۱۴ میلیارد تومان برای زباله های گیلان اختصاص پیدا کرد

پویا شهشهانی مدیرعامل پسماند استانداری گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تاکنون ۵۹ میلیارد تومان بابت پروژه های زیست محیطی در گیلان جذب اعتبار داشتیم،گفت: در سفر اخیر رئیس جمهور به گیلان و برای نخستین بار مصوبه ۳۱۴ میلیارد تومانی برای زباله های گیلان در ابعاد مختلف اختصاص پیدا کرد.

با تاکید بر اینکه نباید اجازه بدهیم به علت برخی از مشکلات این اعتبارات باز هم به سمت دیگر استانهای کشور برود گفت: باید تلاشمان را در راستای جذب اعتبارات ملی اختصاص یافته به کار بگیریم و در دیداری که به زودی با نوبخت معاون رییس جمهور خواهیم داشت روند جذب این اعتبارات را پیگیری می کنیم .

وی با ابراز گلایه از سوخت شدن بخشی از اعتبارات دولتی زیست محیطی در گیلان بیان کرد: هشت میلیارد تومان از اعتبارات دولتی اختصاص یافته به گیلان از محل اسناد دولتی به علت عدم پیگیری برخی از دستگاه ها و دریافت آن در زمان مقرر سوخت شده است و باید تلاش کنیم تا چنین مشکلاتی تکرار نشود.

محمد لاهوری یکی از فعالان زیست محیطی نیز در این جلسه با انتقاد از اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی گفت:بایوجمی یک روش شیمیایی و فوق العاده خطرناک است و متاسفانه مجریان آن اطلاعات درستی درباره روند این اقدام در تالاب انزلی در اختیار ما قرار نمی دهند.

وی با بیان اینکه اجرا، ارزیابی و آزمایشات پیرامون مباحث زیست محیطی اجرای این طرح بر عهده یک موسسه است افزود: موادی که در داخل تالاب سرازیر می شود تبعات زیست محیطی و انسانی آن مشخص نیست و با دستور دادستان در شرایط فعلی توقف آن صادر شده است .

حیات تالاب انزلی به واسطه اجرای طرح بایوجمی مورد تهدید است

وی با تاکید بر اینکه حیات تالاب انزلی به واسطه اجرای این طرح مورد تهدید است، گفت: در محدوده پنجاه هکتاری از تالاب انزلی ۱۲ هزار لیتر مایع بایوجمی سرازیر شده که یقینا به تمام محیط اطراف سرایت می کند.

یاسر کریم یکی دیگر از اعضای شورای شهر انزلی در این جلسه با اشاره به اینکه مطالبه گری سازمان های مردم نهاد حامی محیط زیست پیرامون بایوجمی قابل تقدیر است، افزود: این مسئله یک موضوع ملی است و گویا برخی گیلان را آزمایشگاهی به منظور اجرای طرح ها می دانند.

وی بخش سرازیری پسماند شیمیایی جنوب کشور به گیلان را یکی دیگر از اقدامات عجیب دانست و افزود: انقطاع نسل، جهش ژنتیکی و گسترش سرطانها، خطر بزرگی است که با اجرای چنین طرح هایی گیلان را تهدید می کند. نیز در این جلسه با اشاره به اینکه برپایی چنین نشست هایی را به فال نیک می گیریم اظهار کرد: این جلسه در راستای بررسی و رفع مشکلات زیست محیطی برگزار شده است و رسانه ها نیز وظایف خطیری در این باره بر عهده دارند و در دفاع از حق مردم باید تعارفات را کنار بگذاریم