مادر تئاتر گیلان درگذشت
مادر تئاتر گیلان درگذشت

فریده توکلی بازیگر پیشکسوت تئاتر گیلان معروف به مادر تئاتر گیلان دار فانی را وداع گفت. به گزارش لاهیج دیلم ، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر انزلی با اعلام این خبر گفت: فریده (فاطمه) توکلی بیش از نیم قرن به عنوان بازیگر، کارگردان تئاتر و شاعر در گیلان مشغول کار بود. وی با […]

فریده توکلی بازیگر پیشکسوت تئاتر گیلان معروف به مادر تئاتر گیلان دار فانی را وداع گفت.

به گزارش لاهیج دیلم ، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر انزلی با اعلام این خبر گفت: فریده (فاطمه) توکلی بیش از نیم قرن به عنوان بازیگر، کارگردان تئاتر و شاعر در گیلان مشغول کار بود.

وی با اشاره به اینکه این هنرمند در سال‌های اخیر با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد افزود: وی در سن ۷۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرانزلی با بیان اینکه شماری از فعالان تئاتر گیلان بواسطه سال‌ها فعالیت و احساسات مادرانه این بانو، او را «مادر تئاتر گیلان» خطاب می‌کردند گفت: پیکر این بانوی هنرمند امروز بر روی دست مردم و هنردوستان بندرانزلی در گلزار شهدای این شهرستان تشییع و در قطعه هنرمندان و نام آوران به خاک سپرده شد.

مقصودی افزود: این هنرمند که سال ۱۳۴۱ با بازی در نمایشنامه «بهترین بابای دنیا» نوشته غلامحسین ساعدی وارد دنیای تئاتر شد در شانزده سالگی با نمایشنامه بام‌ها و زیر بام‌ها در دو جشنواره کشوری مقام اول را به دست آورد و حدود ۶۰ سال فعالیت نمایشی، در آثار مختلفی به عنوان بازیگر و کارگردان هنرنمایی کرد.

وی گفت: از این هنرمند در رادیو گیلان هم فعالیت‌های مختلفی از او به یادگار مانده است. توکلی در چندین جشنواره و یادواره از جمله یادواره نمایش‌های مذهبی حدیث که از سوی حوزه هنری گیلان برگزار شده بود به عنوان دبیر فعالیت داشت.

این پیشکسوت تئاتر گیلان، همسر غلامحسین منیرزاد نمایشنامه نویس وعکاس رشتی بود که سال ۹۹ درگذشت.

توکلی به جز فعالیت در حوزه تئاتر، دو کتاب شعر به نام‌های «بی مقدمه» و «توشا» هم منتشر کرده بود و علاوه بر مدیریت انجمن شعر و ادب شیدای انزلی در برگزاری چند دوره جشنواره «فصل شاعری» هم نقش داشت