متولیان جشنواره ملی چای خواستار حمایت همه جانبه از چای ایرانی شدند
متولیان جشنواره ملی چای خواستار حمایت همه جانبه از چای ایرانی شدند

برگزار کنندگان جشنواره ملی چای، در پایان اولین جشنواره ملی چای با صدور بیانیه ای خواستار حمایت همه جانبه مسئولین نظام، دستگاه های اجرایی کشور، تولیدکنندگان و عرضه کنندگان، بازرگانان و مردم از چای ایرانی شدند. لاهیج دیلم |در این بیانیه که شامگاه جمعه صادر شد با اشاره به مصرف بالای چای در ایران و جهان […]

برگزار کنندگان جشنواره ملی چای، در پایان اولین جشنواره ملی چای با صدور بیانیه ای خواستار حمایت همه جانبه مسئولین نظام، دستگاه های اجرایی کشور، تولیدکنندگان و عرضه کنندگان، بازرگانان و مردم از چای ایرانی شدند.

لاهیج دیلم |در این بیانیه که شامگاه جمعه صادر شد با اشاره به مصرف بالای چای در ایران و جهان و نقش چشمگیر آن در اشتغال و رونق تولید و اقتصاد در کشور بر لزوم حمایت همه جانبه مسئولان، دستگاه‌های اجرایی کشور، تولیدکنندگان و عرضه کنندگان، بازرگانان چای و مردم از چای ایرانی از طریق حفظ قدرت رقابت چای داخلی با وضع تعرفه‌ها و عوارض مؤثر در برابر چای خارجی، تصویب و تخصیص بهنگام اعتبارات هزینه‌ای و تملکی مناسب از سوی سیاستگذاران، دولتمردان و قانونگذاران جهت بالا بردن انگیزه کلیه فعالان عرصه چای برای بهبود کمی و کیفی تولید برگ سبز چای و متعاقب آن چای خشک استحصالی، حفظ و احیا باغات چای با تصویب قوانین سخت گیرانه حفظ کاربری اراضی و تبدیل حاشیه جنگل‌ها و مناطق شیب دار مستعد به باغ‌های چای جهت حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از تهدیدات جدی زیست محیطی، اعطای تسهیلات کم بهره به منظور افزایش بهره وری باغات چای از طریق به کارگیری فناوری‌های نوین و شیوه‌های نوین آبیاری تاکید شده است.

نمایندگان چایکاران، جلب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و مشارکت بخش خصوصی در حوزه توسعه و ساماندهی زنجیره ارزش چای از باغ تا بازار، همکاری و تشریک مساعی کلیه دست اندرکاران اعم از سازمان چای کشور، پژوهشکده چای، سازمان جهاد کشاورزی، صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور، سندیکای کارخانجات چای کشور، اتحادیه چایکاران کشوری به نمایندگی از چایکاران، دولت و بخش خصوصی برای رونق و شکوفایی صنعت چای را خواستار شدند.

دست اندرکاران جشنواره ملی چای همچنبن بر نامگذاری روزی به نام روز چای و درج آن در تقویم رسمی کشور و معرفی سالانه یکی از شهرستان‌ها به عنوان برگزارکننده روز ملی چای و تداوم برگزاری این جشنواره به طور سالانه در شهرهای مختلف چایخیز استان‌های گیلان و مازندران تاکید کردند.

اولین جشنواره ملی چای طی روزهای پنجشنبه و جمعه در جزیره استخر لاهیجان برگزار شد. در این دو روز طی برگزاری نشست‌های تخصصی و جلسات هم اندیشی به بررسی نقاط ضعف و چالش‌های پیش روی این صنعت و ظرفیت‌ها و فرصت‌های رونق و شکوفایی آن در سه بخش باغ، کارخانه و بازار پرداخته شد