مدیرکل امور روستایی گیلان خبر داد: افتتاح ۶۸ پروژه روستایی در گیلان
مدیرکل امور روستایی گیلان خبر داد: افتتاح ۶۸ پروژه روستایی در گیلان

مدیرکل امور روستایی گیلان، از افتتاح ۶۸ پروژه روستایی با اعتبار ۶۴ میلیارد تومان تا پایان هفته خبر داد و گفت: سال گذشته هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پروژه روستایی اجرایی شده است. به گزارش لاهیج دیلم ،یاور پیرعلایی در مراسم روز ملی روستا و عشایر که در استانداری گیلان برگزار شد، استان گیلان را دارای […]

مدیرکل امور روستایی گیلان، از افتتاح ۶۸ پروژه روستایی با اعتبار ۶۴ میلیارد تومان تا پایان هفته خبر داد و گفت: سال گذشته هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پروژه روستایی اجرایی شده است.

به گزارش لاهیج دیلم ،یاور پیرعلایی در مراسم روز ملی روستا و عشایر که در استانداری گیلان برگزار شد، استان گیلان را دارای ۲۹۰۵ روستا دانست و اظهار گرد: ۱۸۶۹ دهیاری و ۶۷۱۴ شورای اسلامی روستا داریم و ۳۶.۷ درصد جمعیت استان ساکن روستاها هستند.

وی خدمت رسانی، اشتغال و متوازن سازی امکانات و زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و کشاورزی و گردشگری و… را از شاخص های توسعه روستایی دانست و افزود: شاهد پوشش ۷۷ درصدی آب شرب، ۹۸ درصدی برق و ۹۷ درصدی گاز در روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت هستیم.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان، با بیان اینکه در حوزه تلفن همراه و تلفن خانگی روستاها نیز به ترتیب با پوشش ۹۵ درصدی و ۹۴ درصدی مواجه هستیم، گفت: همچنین پوشش اینترنت پرسرعت ۷۳ درصد، اینترنت ثابت ۳۳ درصد و اینترنت همراه ۸۷ درصد بوده و ۳۶۰ دفتر فعال آی.سی.تی در سطح روستاهای گیلان داریم.

پیرعلایی، با بیان اینکه ۵۶ درصد راه های روستایی استان آسفالت است، گفت: بنیاد مسکن به عنوان یکی از متولیات اصلی روستایی، اقدام به تهیه طرح هادی در ۹۸ درصد روستاها کرده که ۴۷ درصد این طرح ها اجرایی شده است.

وی از ثبت جهانی یک روستا و ثبت ملی پنج روستای گیلان خبر داد و اضافه کرد: بهره برداری از ۱۲۰ طرح بوم گردی و ۱۸۰ طرح گردشگری با سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیارد تومانی داخلی و خارجی از دیگر اقدامات انجام شده در روستاهای گیلان است.

مدیرکل امور روستایی گیلان، با اشاره به اجرای ۶۹۰۱ طرح توسعه روستایی با اعتبار ۵۱۵ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۹۸۸۶ نفر در روستاها، خاطرنشان کرد: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور طی سال گذشته ۶۹ میلیارد تومان و در چهار ماهه امسال ۴۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به حساب دهیاری های استان گیلان واریز کرده است.

پیرعلایی، از انجام درجه بندی دهیاری های استان گیلان بعد از ۱۰ سال وقفه خبر داد و متذکر شد: برای ۹۲۰ دهیای فاقد درجه، از سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اخذ درجه کردیم و ۶۶۵ دهیاری نیز یک تا دو درجه ارتقا پیدا کردند.

وی با بیان اینکه سال گذشته معادل هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پروژه در روستاهای گیلان به بهره برداری رسیده است، خاطرنشان کرد: ۶۵۱ دستگاه ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین در اختیار دهیاری های استان قرار گرفته است.

مدیرکل امور روستایی گیلان، از افتتاح ۶۸ پروژه روستایی با اعتبار ۶۴ میلیارد تومان تا پایان هفته خبر داد و عنوان کرد: تاکنون ۱۴ دوره آموزشی و تخصصی برای کلیه دهیاران و کارکنان دهیاری ها و اعضای شوراها برگزار شده است/ مهرداد عوض محمدی