مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خبر داد: ثبت بازار تاریخی «آسیابر دیلمان» در فهرست آثار ملی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خبر داد: ثبت بازار تاریخی «آسیابر دیلمان» در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ثبت بازار تاریخی آسیابر دیلمان در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: این بازار در روستای تاریخی ۳۵۰۰ ساله آسیابر از توابع شهرستان سیاهکل واقع شده است. به گزارش لاهیج دیلم ، شهرود امیرانتخابی با بیان اینکه بازار تاریخی آسیابر دیلمان یکی از مهمترین بازارهای تاریخی سنتی روستایی است […]

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ثبت بازار تاریخی آسیابر دیلمان در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: این بازار در روستای تاریخی ۳۵۰۰ ساله آسیابر از توابع شهرستان سیاهکل واقع شده است.

به گزارش لاهیج دیلم ، شهرود امیرانتخابی با بیان اینکه بازار تاریخی آسیابر دیلمان یکی از مهمترین بازارهای تاریخی سنتی روستایی است گفت: این بازار در روستای تاریخی و سه هزار و ۵۰۰ساله آسیابر از توابع شهرستان سیاهکل واقع شده است.

وی از ثبت ملی این بازار خبر داد و افزود: در حال حاضر بالغ بر ۵۰ مغازه سنتی در این بازار تاریخی قرار دارد که در گذشته صاحبان مشاغل سنتی چون چلنگری، طب سنتی، پالان دوزی، خیاطی، خواربار فروشی، چای خانه البسه فروشی و نانوایی در آن مشغول فعالیت بودند.

امیرانتخابی، برگزاری جشن نوروزبل در این بازار طی سالیان گذشته را موجب رونق و توسعه گردشگری آن دانست و بیان کرد: بخشی از بازار قدیمی و سنتی آسیابر توسط اهالی روستا به دلیل برگزاری مراسم نوروزبل و رونق گردشگری احیا شد.

وی با اشاره به تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در راستای حفاظت و حراست از این بازار قدیمی و تکمیل پرونده آن جهت ثبت ملی خاطرنشان کرد: با انعقاد تفاهم‌نامه و با همکاری انجمن میراث فرهنگی و طبیعی گیلان و یکی از تشکل‌های مردم نهاد پرونده ثبتی بازار تکمیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، ادامه داد: در تلاشیم تا پایان شهریور با همکاری مردم منطقه، بازار تاریخی و سنتی آسیابر را به‌عنوان تنها بازار سنتی ثبت شده گیلان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسانیم و جشن ثبت ملی بازار  را در دهه مبارک فجر برگزار کنیم.

امیرانتخابی با بیان اینکه تعدادی از آثار تاریخی این روستا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند اظهار کرد: حمام قدیمی مربوط به دوره صفویه، گورستان‌های تاریخی و قنات تاریخی از جمله آثار ثبت ملی شده این روستای تاریخی است که می‌تواند این روستا را به‌عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری کشور مطرح کند