معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرد: مهمترین علل بروز بیماری دیابت تغییر الگوی سبک زندگی است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرد: مهمترین علل بروز بیماری دیابت تغییر الگوی سبک زندگی است

دکتر آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مهمترین علل بروز دیابت را تغییر الگوی سبک زندگی عنوان کرد.  به گزارش پایگاه خبری لاهیج دیلم، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مهمترین علل بروز دیابت را تغییر الگوی سبک زندگی عنوان کرد. دکتر آبتین حیدرزاده با اشاره به فرا رسیدن هفته ملی دیابت (۲۴ لغایت […]

دکتر آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مهمترین علل بروز دیابت را تغییر الگوی سبک زندگی عنوان کرد. 

به گزارش پایگاه خبری لاهیج دیلم، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مهمترین علل بروز دیابت را تغییر الگوی سبک زندگی عنوان کرد.

دکتر آبتین حیدرزاده با اشاره به فرا رسیدن هفته ملی دیابت (۲۴ لغایت ۳۰ آبان ماه) اظهار داشت: طی سال‌های اخیر، افزایش بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۴۵ تعداد بیماران مبتلا به دیابت به ۷۰۰ میلیون تن برسد.

حیدرزاده در ادامه تعداد کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع یک در کل دنیا را بیش از یک میلیون نفر اعلام کرد و گفت: در سال ۲۰۱۹ بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به علت بیماری دیابت جان خود را از دست داده‌اند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۱درصد از جمعیت بالای ۲۵ سال کشور مبتلا به دیابت می‌باشند و درحالی که ۲۵ درصد از مبتلایان، از بیماری خود اطلاعی ندارند.

معاون بهداشتی دانشگاه در ادامه تعداد بیماران دیابتی شناسایی شده در جمعیت بالای ۳۰ سال (تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی گیلان) را بیش از ۶۵ هزار نفر اعلام کرد و گفت: با توجه به همه گیری کرونا، افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری می‌باشند از این رو ارایه خدمات مراقبتی با اولویت خدمات غیر حضوری و رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی بسیار حایز، اهمیت است.

حیدرزاده در ادامه با اشاره به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در این خصوص متعهد شده است تا سال ۱۴۰۴ سیر صعودی شیوع دیابت را متوقف نماید و در این خصوص، اطلاع‌رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماری دیابت همزمان با هفته ملی دیابت انجام خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان یادآور شد: امسال نیز به منظور آگاهی عموم هموطنان درخصوص بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی همانند سال‌های گذشته، ۲۴ لغایت ۳۰ آبان ماه سال جاری به عنوان هفته ملی دیابت نام‌گذاری شده است