معاون جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد: ترکیه و عراق از مشتریان مهم گیاهان دارویی گیلان
معاون جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد: ترکیه و عراق از مشتریان مهم گیاهان دارویی گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: علاوه بر بازارهای داخلی، بازارهای کشورهای خارجی از جمله عراق و ترکیه از مشتریان مهم گیاهان دارویی گیلان محسوب می شوند. به گزارش لاهیج دیلم ، علی موسوی در گفت و گویی از توسعه کشت گیاهان دارویی در گیلان خبر داد و گفت: سال گذشته ۱۱۰ هکتار به […]

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: علاوه بر بازارهای داخلی، بازارهای کشورهای خارجی از جمله عراق و ترکیه از مشتریان مهم گیاهان دارویی گیلان محسوب می شوند.

به گزارش لاهیج دیلم ، علی موسوی در گفت و گویی از توسعه کشت گیاهان دارویی در گیلان خبر داد و گفت: سال گذشته ۱۱۰ هکتار به باغات گیاهان دارویی استات اضافه شد و از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۰۰ هکتار به باغات گیاهان داوریی گیلان افزوده شده است.

وی با بیان اینکه بخشی از گیاهان دارویی گیلان به صورت فله و بخشی دیگر در کارگاه ها بسته بندی می شود، افزود: باید برای توسعه فروش و اقتصادی تر شدن فروش گیاهان داوریی گیلان صنایع تبدیلی قوی ایجاد شوند.

موسوی ادامه داد: تنوع گیاهان دارویی گیلان بسیار زیاد است و مشتریان خوبی در داخل استان و در دیگر استان های کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر بازارهای داخل کشور، بازارهای کشورهای خارجی نیز طالب گیاهان داوریی گیلان هستند، تصریح کرد: کشورهای عراق و ترکیه از مهمترین مشتریان خارجی گیاهان دارویی استان ما محسوب می شوند.

پرداختن به گیاهان دارویی در کنار شغل اصلی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ نفر در گیلان در بخش تولید گیاهان داوریی فعالیت می کنند و پرداختن به این بخش برای اغلب افراد یک شغل جانبی و یا شغل دوم محسوب می شود.

وی در ادامه از اجرای طرح اصلاح باغ های استان خبر داد و گفت: توزیع این نهال ها با هدف توسعه گیاهان دارویی و توسعه باغات گیلان انجام می شود.

موسوی با اشاره به اینکه این نهال‌ها برای اصلاح باغ‌های مثمر و عرصه‌های جلگه‌ای توزیع می‌شود، بیان کرد: توزیع نهال‌های درختان میوه، ارقام دانه دار و هسته دار، دانه خشک، مرکبات و گیاهان دارویی که مستعد تولید اقتصادی و تجاری هستند به قیمت یارانه‌ای تا پایان اسفند در گیلان ادامه دارد.

توسعه باغ‌های گیاهان داوریی در زمین‌های شیب‌دار گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: بیشتر نهال‌ها با اولویت اجرای طرح‌های توسعه اصلاح، جایگزینی و همینطور توسعه باغ‌ها در زمین‌های شیب‌دار استان گیلان توزیع و استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه متقاضیان می‌توانند برای دریافت نهال به ۱۳ نهالستان دارای مجوز تولید نهال شناسه دار مراجعه کنند تصریح کرد: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها هم نهال یارانه‌ای در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند.

موسوی اضافه کرد: سال گذشته با اختصاص ۶۵۰ میلیون تومان یارانه نهال ۴۴۴ هکتار از باغ‌های استان توسعه یافت