معاون دادگستری گیلان عنوان کرد: آزادسازی ۶۴ هکتاری سواحل گیلان/ جلوگیری از تغییر کاربری ۱۵۰ هکتاری
معاون دادگستری گیلان عنوان کرد: آزادسازی ۶۴ هکتاری سواحل گیلان/ جلوگیری از تغییر کاربری ۱۵۰ هکتاری

معاون دادگستری گیلان، با بیان اینکه حریم ۶۰ متری ۹ شهرستان گیلان را به مساحت ۵۹ هزار هکتار جهت آزادسازی مشخص کردیم، ادامه داد: طی ۱۰ ماهه امسال ۶۴ هکتار از حریم ۲۰ متری سواحل را رفع تصرف کردیم. به گزارش لاهیج دیلم ،احمد آقایی، کل مساحت اراضی ملی ساحلی استان گیلان را ۶۹ هزار هکتار اعم […]

معاون دادگستری گیلان، با بیان اینکه حریم ۶۰ متری ۹ شهرستان گیلان را به مساحت ۵۹ هزار هکتار جهت آزادسازی مشخص کردیم، ادامه داد: طی ۱۰ ماهه امسال ۶۴ هکتار از حریم ۲۰ متری سواحل را رفع تصرف کردیم.

به گزارش لاهیج دیلم ،احمد آقایی، کل مساحت اراضی ملی ساحلی استان گیلان را ۶۹ هزار هکتار اعم از حریم و مستحدث دانست و اظهار کرد: ۳۱۵۰ هکتار حریم ۶۰ متر و ۱۱ هزار هکتار مستحدث و حریم ۲۰ متر داریم.

وی طول نوار ساحلی خزر در استان گیلان را ۲۸۰ کیلومتر دانست و افزود: در مجموع ۸۵ درصد اراضی ملی ساحلی گیلان آزاد و ۱۵ درصد در تصرف است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در گفت وگوی ویژه خبری باران، ۱۱ درصد اراضی تصرف شده را مربوط به نهادهای حاکمیتی و دولتی همچون صدا و سیما و منطقه آزاد انزلی و… و چهار درصد را مربوط به اشخاص حقیقی دانست و تصریح کرد: هیچکدام از این تصرفات در حریم ۶۰ متر و مستحدث نیست.

آقایی، با اشاره به ورود دستگاه قضایی برای مقابله با تصرف حریم ۶۰ متر و اراضی مستحدث به بهانه اشتغالزایی، عنوان کرد: اراضی ساحلی جزو حقوق عامه مردم تلقی می شود و دستگاه قضایی در آزادسازی ساحل پیشگام است.

وی با بیان اینکه حریم ۶۰ متری ۹ شهرستان گیلان را به مساحت ۵۹ هزار هکتار جهت آزادسازی مشخص کردیم، ادامه داد: طی ۱۰ ماهه امسال ۶۴ هکتار از حریم ۲۰ متری سواحل را رفع تصرف کردیم.

معاون دادگستری گیلان، تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ویژه در طرح های هادی را یکی از معضلات بزرگ استان دانست و متذکر شد: طرح هادی تبدیل به تهدید برای اراضی زراعی استان شده است.

وی با بیان اینکه طی ۱۰ ماهه امسال از تغییر کاربری ۱۵۰ هکتاری اراضی کشاورزی جلوگیری کردیم، گفت: همچنین از تخریب و تصرف ۱۷۰۰ هکتار از اراضی ملی استان جلوگیری شد.

آقایی، با اشاره به طبیعت زیبا و جنگل انبوه و سواحل بکر گیلان، اضافه کرد: متاسفانه برخی با پوشش قانونی اقدام به تغییر کاربری می کنند و بستر این اقدام توسط برخی از مدیران محلی فراهم می شود لذا اگر دستگاه قضا ورود نمی کرد، اکنون فرزندان ما باید از طریق فضای مجازی جنگل و دریا را می دیدند