معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، گفت: نرخ تورم شهری در کل کشور و استان در تیر‌ماه به ترتیب ۳۹.۷ و ۳۷.۲ درصد و نرخ تورم روستایی در کل کشور و استان نیز در تیر‌ماه به ترتیب ۴۴.۴ و ۴۰.۸ درصد بوده است.

به گزارش لاهیج دیلم، وحید طیفوری در گفت وگویی، از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها خبر داد و اظهار کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت براساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وی ادامه داد: براساس شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل»(مقایسه تغییر قیمت ۱۲ ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان تصریح کرد: نکته قابل توجه آن است که براساس مباحث علمی در سبد مصرفی خانوارها جهت محاسبه نرخ تورم، ضریب اهمیت یا وزن تاثیر قیمت گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی و دخانیات در نرخ تورم کشور و استان به ترتیب ۲۷.۲۴ و ۲۵.۰۱ درصد و ضریب اهمیت یا وزن گروه کالاهای غیر خوراکی به ترتیب ۷۲.۷۶ و ۷۴.۹۹ درصد است.

طیفوری با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در تیر‌ماه به ترتیب ۴۰.۴ و ۳۸.۱ درصد است، افزود: استان گیلان در این ماه، در بین ۳۱ استان، در رتبه بیست و چهارم نرخ تورم کشور قرار می‌گیرد.

وی استان قم با نرخ ۳۴.۱ درصد را دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان کردستان با نرخ تورم ۴۸.۸ درصد را دارای بالاترین نرخ تورم در کشور دانست و تاکید کرد: همچنین چهار استان مجاور استان گیلان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، اردبیل و مازندران به ترتیب دارای رتبه‌های شانزدهم، هجدهم، بیست و دوم و بیست و سوم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه سیزدهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

این مقام مسئول اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب ۶۱ و ۶۱.۲ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۳۲.۲ و ۳۰.۱ درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان درخصوص نرخ تورم شهری نیز، یادآور شد: این نرخ در کل کشور و استان در تیر‌ماه به ترتیب ۳۹.۷ و ۳۷.۲ درصد است. نرخ تورم روستایی نیز در کل کشور و استان در تیر‌ماه به ترتیب ۴۴.۴ و ۴۰.۸ درصد بوده است.

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه به نقطه تیر‌ماه سال جاری را در کشور و استان به ترتیب برابر ۴۸ و ۴۸.۷ درصد اعلام کرد و گفت: بررسی تغییرات شاخص قیمت تیر‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر ۲.۸ درصد و در استان برابر ۲.۳ درصد است. 

لینک کوتاه مطلب : http://lahijdeylam.ir/?p=945

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید