معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان: سوزاندن کاه و کلش ممنوع بوده و جریمه نقدی دارد
معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان: سوزاندن کاه و کلش ممنوع بوده و جریمه نقدی دارد

معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان با اشاره به اینکه سوزاندن کاه و کلش ممنوع است، گفت: متخلفان جریمه نقدی می شوند. به گزارش لاهیج دیلم ، سرهنگ مجید رسول‌زاده فرساد با اشاره به اینکه با توجه به فصل برداشت برنج آتش زدن پسماندهای طبیعی توسط عده‌ای از شالیکاران انجام می‌شود، اظهار داشت: مضرات سوزاندن کاه […]

معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان با اشاره به اینکه سوزاندن کاه و کلش ممنوع است، گفت: متخلفان جریمه نقدی می شوند.

به گزارش لاهیج دیلم ، سرهنگ مجید رسول‌زاده فرساد با اشاره به اینکه با توجه به فصل برداشت برنج آتش زدن پسماندهای طبیعی توسط عده‌ای از شالیکاران انجام می‌شود، اظهار داشت: مضرات سوزاندن کاه و کلش در بلند مدت باعث کاهش عملکرد محصول به دلیل اثرات نامطلوب بر کیفیت خاک می‌شود و در نتیجه بالا رفتن مصرف کودهای شیمیایی را در پی دارد.

وی با یان اینکه سوزاندن کاه و کلش می‌تواند باعث وقوع حریق در اراضی مجاور شود، افزود: آتش زدن بقایای بر جای مانده در مزارع کشاورزی به دلیل تهدید بهداشت عمومی و آلودگی هوا پیگرد قانونی دارد و افراد متخلف به مرجع قضائی معرفی می‌شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان ادامه داد: دود ناشی از آتش زدن پسماندهای کشاورزی باعث بالا رفتن غلظت آلایندگی هوا شده که این موضوع برای بیماران حاد تنفسی بسیار خطرناک است.

وی با درخواست از کشاورزان برای خودداری از آتش زدن کاه و کلش در مزارع از برخورد پلیس با متخلفان خبر داد و تصریح کرد: برابر ماده ۲۰ قانون هوای پاک، سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی ممنوع است و متخلفان ۲ تا ۸ میلیون تومان جریمه نقدی می‌شوند