معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان: ساماندهی رودخانه‌ها در اولویت کاری فرمانداران باشد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان: ساماندهی رودخانه‌ها در اولویت کاری فرمانداران باشد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان گفت: ساماندهی رودخانه‌ها و انهار به منظور کاهش خسارات ناشی از سیلاب در اولویت کاری فرمانداران باشد. به گزارش لاهیج دیلم ،علی اوسط اکبری مقدم امروز در جلسه‌ قرارگاه بازسازی و بازتوانی استانی خسارت‌های ناشی از سیل‌های ابتدای سال جاری، اظهار کرد: بالغ بر ۷۸۰ میلیار تومان در بخش‌های زیربنایی و […]

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان گفت: ساماندهی رودخانه‌ها و انهار به منظور کاهش خسارات ناشی از سیلاب در اولویت کاری فرمانداران باشد.

به گزارش لاهیج دیلم ،علی اوسط اکبری مقدم امروز در جلسه‌ قرارگاه بازسازی و بازتوانی استانی خسارت‌های ناشی از سیل‌های ابتدای سال جاری، اظهار کرد: بالغ بر ۷۸۰ میلیار تومان در بخش‌های زیربنایی و کشاورزی در سال ۹۷خسارات ناشی از سیل در استان گیلان بوده که باتوجه به کمبود منابع مالی، دوران سختی را جهت بازسازی سپری می‌کنیم.

وی به اختصاص ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در حوزه عمرانی به منظور جبران خسارت‌های ناشی از سیل در سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: علیرغم توزیع این مبلغ بین دستگاه‌های مختلف و استفاده حداکثری از امکانات کماکان ترمیم بخش‌هایی انجام نشده است که در این مسیر نیازمند تدبیر ویژه فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی هستیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به وقوع سیل در روزهای آغازین سال‌جاری در لرستان و انتخاب گیلان به عنوان استان معین، گفت: بخشی از راه‌های اصلی و فرعی و بخصوص آزادراه ورودی استان لرستان که به استان گیلان محول شده بازسازی و بازگشایی شد.

وی با بیان اینکه گیلان به عنوان استان معین گلستان جهت بازسازی نیز انتخاب شد، عنوان کرد: در حال حاضر اقدامات موثری بخصوص در شهر گُمیشان توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان در حال انجام است.

اکبری مقدم با اشاره به حمایت‌های مالی و خدماتی و ارسال کمک‌های مردمی و دستگاه‌های اجرایی به استان‌های سیل زده اظهار کرد: قدردان زحمات و خدمات مردم، دستگاه‌ها و نهادهایی همچون هلال‌احمر، کمیته امداد، سپاه پاسداران، بنیاد مسکن، راه و شهرسازی و مشارکت سازمان‌های مردم نهاد هستیم.

وی به ایجاد قرارگاه بازسازی و بازتوانی در استان‌ها اشاره و خاطر نشان کرد: جلسات این قرارگاه در استان‌ها به ریاست معاون عمرانی و دبیری جهاد کشاورزی و در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران برگزار می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی همچنین به کمک بلاعوض ۵ میلیارد تومانی از سوی دولت برای کشاورزان خسارت دیده و اختصاص تسهیلات ۵ میلیارد تومانی برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل فروردین ماه ۹۸ اشاره و خاطرنشان کرد: باتوجه به منابع مالی محدود برای جبران خسارات ناشی از سیل و به منظور بهره‌گیری از اعتبارات پیش‌بینی شده باید مستندسازی‌های مرتبط با خسارات در روستاها و شهرها ثبت سامانه سجاد شود تا لازمه برخورداری از تسهیلات و کمک‌های بلاعوض برای خسارت دیدگان فراهم شود.

اکبری مقدم با اشاره به اینکه ساماندهی سردهنه و انهار از اولویت‌خاصی برخوردار است، اظهار کرد: باید آمادگی لازم در حوزه ساماندهی رودخانه را داشته باشیم تا بتوانیم خسارات ناشی از بارندگی‌هایی که در مهر ماه خواهیم داشت را کاهش دهیم