کاهش آب چشمه های مناطق کوهستانی گیلان
کاهش آب چشمه های مناطق کوهستانی گیلان

مدیرعامل شرکت آبفار گیلان گفت: کاهش بارش برف در مناطق کوهستانی گیلان بعنوان تغذیه کننده چشمه ها و رودخانه ها منجر به کاهش شدید تامین آب روستاهای کوهستانی شده که کم آبی این مناطق باید جبران شود. به گزارش لاهیج دیلم، محب علی رنج ور با باین اینکه در حال حاضر حدود ۱۸۰۰ روستای این استان […]

مدیرعامل شرکت آبفار گیلان گفت: کاهش بارش برف در مناطق کوهستانی گیلان بعنوان تغذیه کننده چشمه ها و رودخانه ها منجر به کاهش شدید تامین آب روستاهای کوهستانی شده که کم آبی این مناطق باید جبران شود.

به گزارش لاهیج دیلم، محب علی رنج ور با باین اینکه در حال حاضر حدود ۱۸۰۰ روستای این استان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردارند، گفت: ۴۱۴ روستای بالای ۲۰ خانوار گیلان با جمعیتی بالغ بر ۱۳۳ هزار نفر هنوز فاقد هرگونه تاسیسات آبرسانی اند که امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه به این روستاها آبرسانی شود.

وی با تاکید بر اینکه هزینه اجرای طرح های آبرسانی روستایی در گیلان نسبت به سایر نقاط کشور ۲ برابر بیشتر است، افزود: بیش از ۵ هزار و ۷۵۰ کیلومتر از شبکه های آبرسانی، ۳۱۰ باب مخزن و ۱۲۰ حلقه چاه که به منظور تامین آب شرب روستاهای استان در مدار بهره برداری است، دچار فرسودگی اند که برای اصلاح و بازسازی آن ها باید اعتبارات ملی اختصاص یابد.

رنج ور ادامه داد: تفاوت بین قیمت تمام شده تولید آب با قیمت فروش آن نیز یکی دیگر از چالش های مهم شرکت آب و فاضلاب روستایی است.

وی با اشاره به محیط زیست شکننده گیلان تصریح کرد: به منظور حفظ محیط زیست استان باید فاضلاب روستاها جمع آوری و بصورت بهداشتی تصفیه شود.

وی افزود: کاهش بارش برف در مناطق کوهستانی گیلان بعنوان تغذیه کننده چشمه ها و رودخانه ها منجر به کاهش شدید تامین آب روستاهای کوهستانی شده که کم آبی این مناطق باید جبران شود