۱۳۲۲ تن برگ سبز چای در گیلان خریداری شد
۱۳۲۲ تن برگ سبز چای در گیلان خریداری شد

مدیر تعاون روستایی گیلان گفت: از آغاز خرید تضمینی برگ سبز چای ۱۲ اردیبشهت تاکنون، یکهزار و ۳۲۲ تن برگ سبز چای درجه یک و ۲ توسط کارخانجات در اختیار تعاونی‌های استان کیلان از چایکاران خریداری شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه درصد افزایش یافته‌است. به گزارش لاهیج دیلم ، عباس جعفرپور روز چهارشنبه […]

مدیر تعاون روستایی گیلان گفت: از آغاز خرید تضمینی برگ سبز چای ۱۲ اردیبشهت تاکنون، یکهزار و ۳۲۲ تن برگ سبز چای درجه یک و ۲ توسط کارخانجات در اختیار تعاونی‌های استان کیلان از چایکاران خریداری شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه درصد افزایش یافته‌است.

به گزارش لاهیج دیلم ، عباس جعفرپور روز چهارشنبه در گفت و گویی ارزش این مقدار برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران استان گیلان را حدود ۱۱۲ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: از مجموع برگ سبز چای خریداری شده ، بیش از ۳۰۶ تن چای خشک تولید شده‌است.

وی بیان داشت: همزمان با اعلام خرید تضمینی برگ سبز چای از سوی سازمان چای کشور، ۲ کارخانه چایسازی در اختیار شبکه تعاونی‌های روستایی گیلان شامل کارخانه سپیدرود تحت اجاره اتحادیه تعاونی های کشاورزی چایکاران غنچه‌های طلایی شمال کشور و کارخانه عدالت متعلق به شرکت تعاونی روستایی عدالت بنکسر رحیم آباد رودسر کار خرید برگ سبز از چایکاران گیلان را آغاز کرده‌اند.

به گفته مدیر تعاون روستایی گیلان، برای ارتقای کیفیت تولید کارخانجات یاد شده ۱۰ تا ۱۵ هزار ریال تشویقی “بالاتر از نرخ مصوب” به ازای هر کیلوگرم برگ سبز چای به کشاورزان چایکاری که محصول کیفی خود را به این ۲ کارخانه عرضه کرده‌اند، اعطا می‌شود که تاکنون از این میزان بیش از ۱۱ میلیارد ریال پرداخت شد که این مبلغ در مقایسه با سال گذشته چهار درصد بیشتر است.

جعفرپور یادآور شد: از کل ارزش برگ سبز خریداری شده حدود ۸۴ میلیارد ریال در تعهد ۲ کارخانه چایسازی است که نزدیک به ۵۱ میلیارد ریال آن در وجه سازمان چای کشور برای پرداخت به چایکاران استان وازیر شده‌است.

امسال قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک ۹ هزار و ۲۰۰ تومان و برگ سبز چای درجه ۲ هفت هزار و ۱۰۰ تومان است، قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک در سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۷.۵ درصد و درجه دو ۴۸ درصد افزایش یافته‌است.

براساس آخرین آمار، در استان‌های گیلان و مازندران بالغ بر ۵۵ هزار چایکار وجود دارد، وسعت باغ‌های چای این ۲ استان حدود ۲۵ هزار هکتار است، برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد.

گیلان و مازندران روی هم رفته سالانه ۱۳۵ هزار تن برگ سبز چای تولید می‌کنند که از این میزان ٩٠ درصد در مزارع چای گیلان به دست می‌آید، از این میزان برگ سبز چای حدود ۳۰ هزار تن چای خشک استحصال می‌شود.

علاوه بر این مصرف چای در کشور طور میانگین حداکثر ١٠٠ هزار تن است