سند مالکیت افزون بر ۱۰ میلیون متر اراضی موقوفات گیلان اخذ شد
سند مالکیت افزون بر ۱۰ میلیون متر اراضی موقوفات گیلان اخذ شد

معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان از اخذ سند مالکیت افزون بر ۱۰ میلیون متر اراضی موقوفات این استان در یک سال اخیر خبر داد. به گزارش لاهیج دیلم ،حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا کریمی روز سه شنبه در گفت و گویی اظهار داشت: طی یک سال اخیر با پی گیری‌ های […]

معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان از اخذ سند مالکیت افزون بر ۱۰ میلیون متر اراضی موقوفات این استان در یک سال اخیر خبر داد.

به گزارش لاهیج دیلم ،حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا کریمی روز سه شنبه در گفت و گویی اظهار داشت: طی یک سال اخیر با پی گیری‌ های انجام شده توسط کارشناسان حقوقی و ثبتی این اداره کل سند مالکیت ۱۰۰ موقوفه استان گیلان به مساحت پنج میلیون و ۱۰۰ هزار مترمربع اخذ شده است.

وی با اشاره به ثبت مالکیت موقوفه ناصر قلی خان امجد الدوله در قریه سار شهرستان صومعه سرا در روزهای اخیر افزود : مساحت اراضی این موقوفه نیز پنج میلیون و ۱۳۱ هزار و ۳۷۵ متر مربع و ارزش آن بیش از یک هزار میلیارد تومان است.

معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه صیانت از موقوفات از رسالت‌ های اساسی سازمان اوقاف است، خاطر نشان کرد: تلاش برای احقاق حقوق و تثبیت سند مالکیت موقوفات کمک به سنت حسنه وقف است.

وی شناسنامه دار کردن و تثبیت مالکیت موقوفات را از مهمترین برنامه های سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان و تصریح کرد : در یک سال گذشته سه موقوفه با ۳۸۵ مترمربع مساحت به ارزش حدود چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال شناسایی و کشف شده است.

 حجت الاسلام کریمی ، تثبیت مالکیت موقوفات را در جلوگیری از موقوفه خواری بسیار موثر خواند و افزود : تلاش می‌کنیم با اقدامی جهادی تثبیت مالکیت موقوفات را تسریع دهیم.

معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان بیان داشت: ادارات اوقاف و امور خیریه پس از اطلاع از تصرف ملک موقوفه یا عدم پرداخت اجاره موقوفه ابتدا با اخطار به متصرف سعی در راهنمایی وی براساس قوانین دارند و اگر متصرف تمکین نکرد، علیه وی در محاکم قضایی شکایت انجام می شود.

استان گیلان دارای ۹۴۱ بقعه متبرکه، چهار هزار و ۷۲۳ موقوفه و بیش از ۲۰ هزار رقبه است